Moskva -
„Vrány je třeba nemilosrdně vybít,“ prohlásil. Právě ony by se prý totiž mohly stát nositelkami viru H5N1, který může být pro člověka smrtelný.
V současné době začala v Rusku vakcinace drůbeže. Podle Oniščenka by do budoucna měli být naočkováni i domácí holubi, ale třeba také divoké kachny, které trvale žijí na jezírkách a rybnících ve velkých městech. Celkem Rusko plánuje ve dvou firmách připravit půl miliardy dávek vakcíny, na boj s nákazou bylo z rozpočtu vyděleno 571 milionů rublů (asi 488,3 milionu korun).
„Domácí holuby očkovat musíme, jenom v Moskvě jich je několik tisícovek,“ poznamenal hygienik. Pracovníci hygienické služby budou kontrolovat remízky a parky ve městech, zda v nich nejsou uhynulí ptáci. Chystají kvůli tomu i specializované ´pracovní soboty´.
Strašit tažné a divoce žijící ptáky například střelbou má podle ruského hygienika smysl jen v blízkosti obydlených míst. „Daleko od lidí ať si ptáci žijí a ať tam i umírají na ptačí chřipku,“ podotkl.
„Čeká nás velmi těžké, ale z pohledu odborníka velmi zajímavé léto,“ řekl Oniščenko novinářům.
Ptačí chřipka byla zatím v Rusku zaznamenána v osmi regionech, hlavně na jihu země. Mezi silně postižené oblasti, kde zemřely nebo byly vybity desítky tisíc kusů drůbeže, patří například Dagestán. Přenos viru na člověka zatím nebyl v Rusku zaznamenán.
ČTK