Někdejší továrnu firmy Baxter koupila v dubnu 2017 skupina Cyrus Poonawalla Group. Dalšími společnostmi ve skupině jsou indická Serum Institute a nizozemská Bilthoven Biologicals. "Ještě bude nějaký čas trvat, než dokončíme všechny stavební úpravy a získáme všechna nezbytná povolení, ale ano - počítáme s tím, že zde budeme ročně vyrábět až sto milionů vakcín proti dětské obrně. Půjde o jeden z největších závodů svého druhu na světě," řekl serveru Michael Vernekar, tajemník generálního ředitele indické společnosti Serum Institute, která Praha Vaccines spoluvlastní.
Plánovaná investice do výroby i výzkumu a vývoje v Česku je podle něj zhruba 200 milionů eur (přes pět miliard korun). "Naším cílem jsou takové vakcíny, které budou finančně dosažitelné i pro rozvíjející se země," dodal Vernekar. Takzvané poliovakcíny vyrábějí i další světové farmaceutické firmy, jako Sanofi, GSK nebo Bilthoven Biologicals.
Výroba vakcín podléhá povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Firma průběžně informuje Státní ústav pro kontrolu léčiv o své situaci," uvedla mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Správní řízení v tomto případě zatím nebylo zahájeno. Zda tedy Praha Vaccines stihne výrobu rozjet ještě letos, není jisté, uvedl server.
Dodal, že na pražském Žofíně se bude letos v květnu konat dárcovská konference pořádaná českou pobočkou mezinárodní organizace rotariánů, při níž se bude koordinovat i boj s dětskou obrnou. Premiér Andrej Babiš (ANO) při loňském setkání v Bruselu na akci pozval zakladatele společnosti Microsoft a filantropa Billa Gatese.
Virus dětské obrny je nebezpečný, útočí na nervovou soustavu a může do několika hodin způsobit trvalou paralýzu. Nemoc se šíří rychle, je vysoce nakažlivá, přenáší se nejčastěji kontaminovanými potravinami. Rizikové jsou zejména chudé země a válečné oblasti.