HN: Julínek zveřejnil sponzory své reformy

8. 8. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Senátor a stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek zveřejnil na internetu jména společností, které financovaly jeho občanské sdružení Reforma zdravotnictví. Většina z nich jsou farmaceutické firmy - například Novartis, AstraZeneca, Sanofi-Synthelabo či česká Zentiva...


Sdružení od nich získalo na činnost zhruba 1,4 milionu korun.

Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Skutečnost, že Julínkovo sdružení financují farmaceutické firmy, v minulosti kritizoval ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Julínek již dříve přiznal, že peníze od některých firem z Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) jeho sdružení dostalo. Zdůraznil, že vše bylo a je legální. Ke zveřejnění konkrétních informací o sponzorství vyzval Rath v minulosti Julínka i farmaceutické firmy.

Koncem června na senátora kvůli tomu podal trestní oznámení. Dopustil se podle něj zneužití pravomoci veřejného činitele, protože jako senátor je veřejným činitelem a z této pozice mohl ovlivňovat řadu otázek významných pro své sponzory.

Pokud by se stal Julínek ministrem zdravotnictví, mohl by podle listu farmaceutickým firmám podporu teoreticky vrátit například při rozhodování o doplatcích na léky. Julínek to odmítá.

„Takhle pracují všechny expertní týmy. V zahraničí je to obvyklý model. Vůbec se nestydíme za práci, kterou jsme odvedli. Přispěvatelům jsme dokázali, že peníze investovali dobře,“ řekl HN.

Rovněž firmy odmítají, že by za své peníze požadovaly jakékoli protislužby. „Je třeba přistoupit k reformě zdravotnictví a jakákoli iniciativa je záslužná,“ uvedl v deníku ředitel české pobočky Novartisu Petr Svoboda.

„Zentiva má zájem účastnit se diskuse o tvorbě zdravotního systému. V podpoře občanského sdružení Reforma zdravotnictví jde o apolitickou záležitost,“ uvedla mluvčí Zentivy Věra Kudynová. Podobně se v deníku vyjádřili i zástupci dalších firem.

Kromě zhruba 1,37 milionu korun na činnost sdružení získala organizace další zhruba milion korun na upořádání zdravotnického kongresu International Health Summit. Žádná z firem nedala více než 150 tisíc korun.

Sponzory byly AstraZeneca Czech Republic, Eli Lilly and Co, Merck Sharp&Dohme, Novartis, Sanofi-Synthelabo, Schring, Wyeth Whitehall Czech, Zentiva a nefarmaceutické společnosti Cisco Systems, ICZ a Medicover.

Podezření na upřednostňování firem se v minulosti objevilo i v souvislosti s Rathem. Jeho bývalá spolupracovnice Eva Klimovičová si na záznamu skryté kamery totiž údajně říká zástupci firmy Pfizer o tři miliony korun za reklamu společnosti v časopise pro lékaře. Za tuto částku nabízela schůzku s Rathem, který tehdy stál v čele lékařské komory a podílel se na jednáních o úhradách léků z pojištění.

V minulosti čelila podezření i bývalá ministryně Milada Emmerová (ČSSD). Firmy jí vytkly, že chce stanovit ceny léků podle nabídky české společnosti Zentiva, kde zastával vysokou funkci její syn.

Rath s Julínkem se podle HN shodnou na jednom - farmaceutické společnosti sponzorují v Česku v podstatě všechna lékařská sdružení a díky nim může existovat i řada zdravotnických časopisů.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr.Jan Novák

Nejlepší obrana je útok, myslí si David Rath, aby tak soustředil pozornost veřejnosti na senátora Julínka a na jeho aktivity v rámci zdravotní reformy. Ale že by Rath zveřejnil svoje vlastní aktivity a kam dosahují ?

Naštěstí existují veřejné zdroje, kde aktivity Ratha lze lehce dohledat. Např. živnostenský list z roku 1998 Ratha se sídlem Hostivice, ulice Letní, kde je údajně polovičním vlastníkem vily, na téže adrese je v roce 2004 založen da Vinci Club - společnost humanitních studií, kde kromě Ratha působí dr. Mach a dr. Sojka. Jaký objem finačních toků dostává tato údajná společnost s humanitními studiemi, je nyní na Rathovi, aby je rovněž zveřejnil !

Dr.Mach je ředitelem právního oddělení ČLK, dále samostatný advokát a navíc ještě stihne aktivity na IPVZ.

Dr. Sojka jako šéfredaktor časopisu Tempus Medicorum, výkonný redaktor časopisu Osobní lékař a nyní ještě ředitel SÚKL. Zveřejněné financování ČLK uvedlo, že v roce 2004 bylo vyplaceno 75000 Kč za komunikaci s poslanci a senátory a další finanční toky pro lobistické vztahy.

Firma Paracelsum s.r.o., která je podle obchodního soudu vedena na Praze 4 v Benešovské ulici sice provozuje zdravotní činnost, ale tato firma má ještě další pobočky. Jednou z nich je pracoviště v Táborské ulici, kde majitel firmy má úzké vztahy na Nemocnici na Homolku. Druhou pobočkou je pracoviště v Havelské ulici 14, kde sídlí farmaceutické společnosti Medon, MedPharm, Pro-Pharm a MedPharm CZ. Proč právě jedna z poboček Ratha sídlí právě mezi farmaceutickými firmami ? Co za to dostává pan Rath a jeho podezřelé aktivity ?

komentátor

Pokud je úvodní komentář MUDr. Nováka z větší části pravdivý, potvrzuje můj dávný předpoklad. Ministr Rath - boháč pouze v převleku za sociálního ministra zdravotnictví využil své ustanovení do táto funkce hlavně na to, aby se pomstil ODS a jejím příznivcům za to, že ho jako zbohatlíka nepřijala s nadšením mezi svou smetánku. P.S. Jestlipak si už pan premiér (samozřejmě neveřejně, ve skrytu své duše) uvědomil, že mu nesmírně vyvážený a citlivý přístup pana ministra prohrál volby? (S pravděpodobností hraničící s jistotou) P.P.S.Až pochopí všíchní lékaři doslovný smysl regulačních vyhlášek a pocítí jejich dopad na vlastní peněženku - neznám lepší legislativní nastolení prokorupčního prostředí. Pro laiky - přeloženo do češtiny - vyhlášky lékařum nařizují, že „všechno pro všechny“ je pouze volební slogan - reminiscence na předlistopadová hesla. Všechno pro všechny již nelze, pokud to lékař nedobrovolně nechce zasponzorovat ze svého. Kriteria co tedy pro koho už vyhlášky nestanovují. Důležité je, že samozřejmě všichni chápeme, že jednou z priorit ČSSD je nekompromisní boj s korupcí.

pavel

Jsem potesen, ze se konecne dostala na verejnost tato dulezita informace. Je skandalni, ze Julinek verejne lhal lidem a zastiral fakt, ze jedna na objednavku farmaceutickych firem a nechal se od nich uplacet.



  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?