Nový tzv. indikační seznam snížil počty nemocí léčených v lázních a zkrátil dobu pobytu. Také lékaři psali lázně méně, než by i podle omezeného seznamu mohli. Lázním tak ubylo pacientů, klesly jim příjmy a následně začalo propouštění, některým lázním prý hrozí i krach. Třeba Lázně Dolní Lipová na Jesenicku, kam jezdí lidé s kožním onemocněním, ukončí kvůli špatné ekonomické situaci předčasně sezonu už v půli října.
„Podle toho, jaký je tlak odborů i lázní, to vypadá, jako by dvě třetiny problémů zdravotnictví byly lázně, a to ostatní je banalita, kterou téměř není nutno řešit. Tak to samozřejmě není, problém je v nemocnicích i ostatních druzích péče, nejenom v lázních,“ podotkl ministr.
Odbory i lázně žádají návrat k původnímu indikačnímu seznamu, kde omezení nebyla. Napsaly ministrovi i premiérovi, ministerstvo však odmítlo seznam zrušit, je prý ochotno jednat jen o drobných změnách, hlavně v dětské péči. Podle Holcáta přichází lázeňství o pacienty i díky pokroku medicíny, a také proto, že řadě lidí neumožní zaměstnavatel vzít si volno a oni si na lázně dovolenou vzít nechtějí, nebo nemohou.
„Samozřejmě se musejí lázně s touto realitou vyrovnat, některé se vyrovnávají, hledají třeba i zahraniční klientelu, a to velmi úspěšně. Některé ne a jsou skutečně v riziku,“ řekl Holcát.
Ministerstvo se pokusí pomoci lázním, které zůstaly ve vlastnictví státu. Například Janské Lázně by mohly dostat dotaci, problém zatím je, že se tam chystá privatizace. „Jedná se o tom, že nejdříve stáhnou privatizační projekt a pak bude možné řešit něco finančně,“ řekl ministr.
Soukromé lázně podle něj s takovou pomocí počítat nemohou. V tom je podle Holcáta paralela se soukromým dolem Paskov, který se jako prodělečný má zavřít. Stát ho z peněz daňových poplatníků dotovat nechce.
Krizový štáb lázní před časem uvedl, že likvidací českého lázeňství je ohroženo až 40.000 pracovních příležitostí a také kondice zejména chronicky nemocných osob i péče o zdravotně postižené děti.