„V tomto případě se jedná o přípravek, který je život zachraňující a je nenahraditelný. Pokud je zřejmé, že jeho zásoby na území Česka se tenčí, je zcela adekvátní zakázat jeho export mimo ČR,“ uvedl ministr v demisi Martin Holcát. Požádá lékový ústav, aby zjistil důvody vyšší spotřeby přípravku v ČR. „Měli bychom mít v první řadě jasno v tom, zda docházelo k reexportu tohoto léku a případně jakými cestami,“ vysvětlil.
Ministr je zastáncem toho, aby se možnost zákazu reexportu za jasně definovaných podmínek promítla do platných zákonů. Zatím je možné zakázat vývoz léku, který byl do ČR dovezen pro české pacienty, jen formou mimořádného opatření ministra. „Návrh takové legislativní úpravy rozhodně doporučím svému nástupci,“ řekl Holcát s tím, že legislativcům na ministerstvu zdravotnictví už dal za úkol, aby podklady pro toto opatření zpracovali.
Distributor dodává Actilyse do Česka podle kalkulace, která vychází z dlouhodobé spotřeby léčiva. Nyní poptávka po něm prudce stoupla. Pokud nebudou vyvezeny zásoby, které nyní v ČR jsou, stačí pro české pacienty do konce ledna 2014. Jde o biotechnologický přípravek, jehož výroba je náročná nejen technologicky, ale i časově. Další dodávka bude dovezena do ČR v únoru.
K zákazu vývozu přistupuje ministerstvo letos podruhé, v prvním případě šlo o zákaz vývozu inzulínových per, která byla do ČR dovezena jako náhrada za vadnou šarži.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).