Homolka léčí selhání levé komory bezdrátovým stimulátorem

29. 7. 2013 7:31
přidejte názor
Autor: Redakce
Srdeční selhání začala Nemocnice Na Homolce léčit za pomoci tzv. bezdrátové podpory levé srdeční komory. Jde o úplnou novinku, bezdrátový stimulátor do levé komory dostali na Homolce jako první v Evropě čtyři pacienti, řekl ČTK primář kardiologie Petr Neužil.


V lednu poprvé dali tamní kardiologové bezdrátový stimulátor do pravé komory. Využitím technologie pro levou komoru mohou pomoci i lidem, jimž se levá komora stahuje opožděně za pravou. Chod obou komor se sladí.

Zákrok podle Neužila spočívá v tom, že do vnitřní stěny levé srdeční komory se zavede titanová mikroelektroda o rozměrech jeden krát čtyři milimetry a do mezižeberního prostoru generátor ultrazvuku. Obě tyto části spolu komunikují bez spojení vodičem.

„Právě v tom spočívá největší výhoda nové technologie - titanová mikroelektroda není na rozdíl od vodičů zdrojem trombů ani infekce, pacientovi tedy hrozí méně komplikací,“ uvedl primář.

Při klasickém postupu se jedna elektroda zavede do pravé komory a druhá žilním systémem na povrch levé komory. Nová technologie umožní zavést mikroelektrodu přímo dovnitř levé srdeční komory.

Zákrok se provádí v místním znecitlivění, trvá hodinu a půl a podle Neužila se s vývojem bude zkracovat. Součástí systému je baterie, která se dává do podkoží a vydrží čtyři až šest let, pak se musí vyměnit.

Chronické srdeční selhání je novodobou epidemií. Ve vyspělých zemích postihuje 0,4 až dvě procenta lidí, ve věku nad 70 let až deset procent.

Onemocnění je dlouhodobé, klesá při něm schopnost srdce pumpovat krev, což narušuje postupně ostatní orgány. Pacienti trpí dušností, nejprve při námaze, pak i v klidu, jsou unavení a otékají jim nohy. Nejčastější příčinou srdečního selhání je ischemická choroba srdeční a stavy po infarktu. K rozvoji obtíže přispívají vysoký tlak a cukrovka.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?