„Nejvíc zásahů bylo spojeno se sjezdovým lyžováním, následuje pak snowboarding,“ uvedl. Horská služba podle Janďury eviduje v této sezoně dvě úmrtí. Ale ani jeden člověk nezemřel v terénu. Záchranáři vyjížděli k případu úmrtí starších lidí v bytech. „V minulé sezoně jeden turista na následky zranění v terénu zemřel,“ uvedl Janďura. Šlo o pád rekreanta na námraze u Javorníku. Turista následně v nemocnici podlehl zranění hlavy.
Přestože nejvíce zásahů horská služba eviduje u lyžařů, Janďura řekl, že jejich přístup a zodpovědnost se každým rok zlepšuje. „Téměř každý už má helmu. Dříve ji přitom nosily většinou jen děti,“ uvedl.
Skiareál Lipno například v této sezoně zavedl službu takzvané skipatroly, která dohlížela na provoz na sjezdovkách. „Úkolem jejích členů bylo dohlížet na lyžaře a případně jim říct pravidla a dohlédnout na to, aby si počínali bezpečně,“ řekl mluvčí skiareálu Jiří Falout.
Šumavská horská služba má největší základny v lyžařských střediscích Špičák u Železné Rudy, Zadov na Prachaticku a Skiareál Lipno na Českokrumlovsku. Vyjíždí i z menších základen, které sídlí například v Kvildě, Kubově Huti nebo Prášilech. „Tam se většinou jedná o zásahy u běžkařů. Ale ty v celkové statistice tvoří maximálně deset procent všech případů,“ řekl Janďura.
Šumavská horská služba na letošní rok připravuje rekonstrukci svého stanoviště v Kubově Huti. Jde o více než 40 let starý objekt. Výhledově plánuje i opravu své základny v Zadově.
poznámka