„Úspory budou nemocnice zpětně investovat především do obnovy zdravotnické přístrojové techniky, nákupu zdravotnického materiálu a budou sloužit také k odměňování zdravotnického personálu,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek (ČSSD).
Moravskoslezský kraj je zřizovatelem šesti nemocnic, které fungují jako příspěvkové organizace - Nemocnice s poliklinikou Havířov, Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, Nemocnice Třinec, Nemocnice ve Frýdku-Místku, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov a Slezská nemocnice v Opavě. V zisku není karvinská a havířovská nemocnice, jejíž hospodářský výsledek byl nejhorší.
Kladný konsolidovaný výsledek hospodaření podle Martinka nebyl způsoben útlumem nelukrativních lékařských oborů, ale napomohl k němu například nový způsob řízení nemocnic. „Loni na jaře jsme zavedli takzvané personální unie, kdy dvě nemocnice jsou manažersky řízeny jedním ředitelem. Peníze se ušetřily díky tomu, že personální unie velmi dobře spolupracují, sdílejí činnosti a informace. V oblasti nákupu léků, speciálního zdravotnického materiálu či režijního materiálu, se díky tomu podařilo sjednotit a zároveň snížit ceny u stejných nakupovaných komodit,“ vysvětlil Martinek. Díky personálním uniím a jednotnému vyjednávání se podařilo dohodnout také jednotné smluvní podmínky se zdravotními pojišťovnami.
Podle náměstka se nemocnicím podařilo zlepšit celkový výsledek hospodaření i přestože se musely vyrovnat s negativními dopady oslabení koruny v závěru loňského roku, které znamenaly nárůst cen léků, zdravotnické techniky a materiálu.