Podle informací Práva policejní vedení rozčílil hlavně postup policistů v Havlíčkově Brodě.
„Na základě předložených informací a shromážděných materiálů jsem shledal průtahy při prověřování trestního oznámení. Existuje důvodné podezření, že za zbytečné zpoždění může především vedení okresního ředitelství policie v Havlíčkově Brodě,“ řekl Právu Husák. Podle něj, stejně jako podle východočeského policejního ředitele Přibyla, ale víc než policisté chybovala nemocnice.
„Jsem ale přesvědčen, že pochybení policie nebylo zdaleka tak závažné, chyba byla hlavně ve špatně a vágně napsaném trestním oznámení,“ uvedl Husák. V oznámení byl zmíněn pouze případ pacienta, který injekci léku heparin přežil. Husák požaduje po východočeském policejním řediteli, aby posoudil jednání policisty, který měl oznámení na starosti, a také prověřil kontrolní činnost jeho nadřízených z havlíčkobrodského policejního ředitelství.
Podle informací Práva je možné, že výsledek kontroly, která má být hotova do 15. prosince, bude mít i personální dohru. Naopak nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká včera uvedla, že její podřízení nepochybili.
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce se závěry počkat až na kompletní kontrolní zprávu. V této souvislosti dal ale také najevo, že pokud by se pochybení prokázala, měla by být vyvozena personální odpovědnost příslušných lidí. „Není možné konstatovat, že někdo pochybil a zároveň neříct, jak bude toto pochybení řešeno a postiženo. Míra pochybení přitom musí odpovídat míře sankce,“ řekl Právu Langer, který prověření policejního postupu zadal i Inspekci ministra vnitra.
„Už jsme byli na místě a v současné době vše vyhodnocujeme. Závěry ale budeme mít k dispozici až zhruba za měsíc,“ řekl včera Právu šéf Inspekce ministra vnitra Zdeněk Pelc. Ředitel havlíčkobrodské okresní policie Jaroslav Hrdina připustil, že i když oznámení bylo policii postoupeno státním zastupitelstvím 23. října, intenzívně se na něm začalo pracovat až 27. listopadu. Případem byl pověřen zkušený specialista. Ten ale na tři týdny onemocněl. Ještě před tím zhodnotil oznámení nemocnice tak, že nejde o závažnou trestnou činnost, která vyžaduje neodkladných úkonů.
Hrdina ale odmítl, že by byl spis během nemoci specialisty odložen. „Policie v té době v podstatě získávala informace, zdali jsou skutečnosti uvedené v oznámení pravdivé a zda trvá podezření, že byl spáchán trestný čin. Některé informace jsme zjistili, ale je těžké proniknout do zdravotního prostředí a do tak specializovaných pracovišť, jakým je ARO,“ vysvětlil Hrdina.
Longin kontaktoval sám policii
Když se vyšetřovatel vrátil z nemocenské, kontaktoval právničku, která to oznámení zaslala. „To bylo 28. listopadu. Od ní se bohužel žádné informace nedozvěděl a byl požádán, aby provedl výslech ředitele nemocnice. Ten se měl konat -na její žádost - 6. prosince,“ popsal průběh jednotlivých fází případu šéf havlíčkobrodské kriminálky František Zamazal.
Rozhodující v případu byl 29. prosinec, kdy policisty sám kontaktoval primář ARO Pavel Longin. Ten od května vedl vlastní vyšetřování, protože se na oddělení objevilo více případů poruchy srážlivosti krve, což způsobilo třikrát větší spotřebu krve. Primářův výslech se uskutečnil 30. listopadu odpoledne. To, co primář policistům sdělil, bylo tak vážné, že případ převzali kriminalisté z krajské policejní správy v Hradci Králové.
„V závěru výslechu primáře Longina poprvé padlo jméno podezřelého, včetně toho, že s ním byl 25. září rozvázán pracovní poměr. V dané chvíli jsme tedy nevěděli, kde ten člověk pracuje. Velmi závažné informace vedly k mimořádnému nasazení našich lidí a zjistili jsme, že podezřelý v pátek 1. prosince v 18 hodin nastupuje do nemocnice v Jihlavě na směnu. Při příchodu na pracoviště byl přes odpor zadržen,“ řekl ředitel východočeské policejní správy Petr Přibyl.
Právo