Chybějící koncepce přeměny nemocnic v Moravskoslezském kraji - to je téma dalšího příspěvku do volného fóra. Autorem článku je rýmařovský lékař Stanislav Horák.
Dovoluji si reagovat na zprávu, že zastupitelé Moravskoslezského kraje zablokovali přeměnu nemocnic. Ptám se, jakým způsobem budou dále postupovat v jejich financování, protože tyto neřízené kolosy budou dále generovat stamilionové dluhy, tak jak na to upozornil hejtman Tošenovský. Prostě to jinak nejde a všichni to víme.
Na co tedy budeme čekat? Až se totálně rozpadne péče o zdraví a dostupnost lékařské péče v tomto kraji? Moc už k tomu v některých regionech nechybí.
Dvojí metr
Na jedné straně bohaté státní dotace v řádů stamilionů na jeden konec okresu, na druhé straně okresu pak se musí o nemocnice o sebe starat sama a žít jen z tržeb pojišťoven. Vzdálenost mezi těmito zařízeními je 50 km a deklarována je stejná dostupnost lékařské péče pro všechny.
Je logické, že tomu tak není a nemůže být. Jestliže dodám do jedné nemocnice 400 milionů na rekonstrukci a přístrojové vybavení a do druhého zařízení nedám nic, protože je městské a tedy „nestátní“ , pak jde o podvod na lidech a jen cynický politik může tvrdit, že je o všechny dobře a stejně postaráno.
V regionu bývalého okresu Bruntál se o tom můžeme v praxi přesvědčit. Kraji chybí jakákoliv koncepce a je s podivem, že lidé, kteří oblast zdravotnictví řídí, vesele pokračují ve své činnosti, lépe řečeno nečinnosti.
Základní kroky měly být už před lednem 2003
Nejde přitom o žádné revoluční změny, neboť kraje přebraly nemocnice od státu před jeden a půl rokem. To by měl být dostatečný čas k tomu, aby byly podniknuty alespoň některé základní kroky, které by oblast zdravotnictví a hospodaření nemocnic v tomto kraji nějakým způsobem stabilizovaly a zpřehlednily.
PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYDO RUBRIKY HYDE PARK: |
---|
Záměry zdravotnického\\ holdingu Jak se žije lékařům v malých obcích? Jak se žije lékařům na severu Iráku? |
Místo toho se dovídáme, že zastupitelstvo kraje opět odložilo přechod devíti tzv. “svých“ nemocnic z příspěvkové formy na akciové společnosti, protože zastupitelé neznají lidi, kteří mají zasednout v představenstvech a neví, zda mají čisté rejstříky.
Domnívám se, že tato argumentace má svou výpovědní hodnotu. Jak dlouho budou ještě zastupitelé tohoto kraje považovat přechod na akciovky za zbrklý ? Kolik času potřebují na orientaci v základní problematice řízení zdravotnictví a kolik lidí jsme vlastně dosud platili skoro dva roky ze svých daní zbytečně?
Jako dlouho se beztrestně budou hledat koncepce, vyplácet statisícové odměny ředitelům s fiktivními hospodářskými výsledky, dělit nemocnice na státní a nestátní a dělat stamilionové dluhy?
PŘISPĚJTE DO HYDE PARKU! |
---|
Napište, co vás ve zdravotnictvítrápí. Příspěvky zasílejte na adresu:i.blahova@sanomamag-praha.cz |
Asi tak dlouho, dokud to bude někdo platit. A pokud čekáme se změnami v myšlení a organizaci až na nějakou ministerskou koncepci, pak je to čekání na Godota.
MUDr. Stanislav Horák
Rýmařov