Vyhláška stanoví podmínky pro stravování dětí na táboře, popisuje například skladování potravin, počty jídel, kvalitu vody, nakládání s odpady, úklid nebo účast dětí na přípravě jídla. Nařizuje také počty toalet na počet dětí nebo minimální prostor v chatce či stanu na jedno dítě. Stanoví dobu spánku nebo podmínky pro zřízení zdravotnické izolace.
"Za sledované období bylo krajským hygienickým stanicím nahlášeno deset epidemických výskytů infekčních onemocnění. V devíti případech se jednalo o prokázané nebo předpokládané virové zažívací onemocnění, převážně s lehkým průběhem," uvádí ve zprávě ministerstvo. Poslední případ byly potraviny kontaminované bakterií.
Tři akce byly ukončeny předčasně, protože onemocněli i vedoucí. Do poloviny letních prázdnin nemuseli hygienici žádnou zotavovací akci pro vážná pochybení zakázat. Jeden tábor byl evakuovaný kvůli přívalovým dešťům, další byl kvůli podmáčenému podloží přesunut na jiné místo.
Celkem pořadatelé do konce července nahlásili hygienikům 3368 turnusů zotavovacích akcí, kterých se zúčastnilo přes 220.000 dětí. Nejvíc jich bylo na Vysočině (273), v Jihočeském kraji (254), Královéhradeckém (212) a Plzeňském kraji (211).
Ohlašovací povinnost a zákonné podmínky pro stravování či hygienu se nevztahují na akce kratší pěti dní nebo pro méně než 30 dětí do 15 let. Přesto jich pořadatelé oznámili 493 s více než 11.000 dětmi. Často se jedná například o malé skautské tábory.
Loni ke konci července bylo hygienikům nahlášeno 3226 turnusů, kterých se zúčastnilo 211.000 dětí. Pokut bylo uloženo 68 za 60.400 korun. Za celý rok to pak bylo 3300 akcí pro 216.000 dětí. Za celé léto bylo uloženo 87 pokut za téměř 157.000 korun.
Účastníků táborů a dalších dětských letních rekreací za tři roky přibylo o desetinu. Roste i počet turnusů a hygienici jich stíhají také každý rok více zkontrolovat. Od roku 2017 roste i počet a celková částka udělených pokut.