Podle mluvčí IKEM Veroniky Velcové jsou kardiologové IKEM první ve střední a východní Evropě, kdo používá pro pacienty s plicní arteriální hypertenzí nový druh katetru.
„Pro dlouhodobě nemocné je mnohem výhodnější než dosud užívaný systém, a to jak z hlediska bezpečnosti a pohodlí, tak i několikanásobně delšího intervalu pro výměnu. Navíc je pro organismus periferní zavedení katetru i méně zatěžující, protože při něm není potřeba rentgenová kontrola,“ uvedla mluvčí.
Katetr se zavádí za kontroly ultrazvukem, přesné navedení do srdce zajistí navigační systém. Pacient nemusí být pod rentgenem, nemusí mu ani být podána kontrastní látka. Katetr se zavádí na lůžku a pro pacienty je výhodou, že se nemusí katetr tak často měnit.
„Může být při dobré ošetřovatelské péči a spolupráci s nemocným zavedený až rok, což oproti třem až čtyřem týdnům v případě dosud užívaného systému znamená větší komfort pro nemocného. Nižší jsou i výsledné náklady. Pořizovací cena novinky je 5000 korun, klasického katetru 1500 korun, úspora je vzhledem k dlouhodobému užívání jednoznačná,“ shrnul lékař Hikmet Al-Hiti, který se o pacienty s plicní arteriální hypertenzí stará.
Plicní arteriální hypertenze je typická vysokým krevním tlakem v plicních cévách. Pokud se neléčí, zhoršuje se činnost pravé komory srdeční. Pacient trpí dušností, bolestmi na hrudníku, otoky nohou, nechutenstvím, bušením srdce, závratěmi až mdlobami.
„Pokud se onemocnění neléčí, průměrné přežití může být necelé tři roky. Na druhou stranu při včasné diagnóze lze výrazně ovlivnit kvalitu života nemocných a délku jejich života,“ uvedl přednosta kliniky kardiologie Josef Kautzner. Nemoc je poměrně vzácná, může ale postihnout lidi všeho věku, nejčastěji ženy mladšího a středního věku.