Impulsy Václava Moravce: Hospodaření VZP

11. 10. 2012 8:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Václav Moravec: Zdravotním pojišťovnám se letos nedaří. například největší zdravotní pojišťovna v zemi, tedy Všeobecná zdravotní pojišťovna, podle všeho letos zaznamená větší propad v hospodaření, než sama předpokládala. Ministr zdravotnictví Leoš Heger dává najevo, že ho letošní možný propad v hospodaření VZP překvapuje:


Zdravotním pojišťovnám se letos nedaří. například největší zdravotní pojišťovna v zemi, tedy Všeobecná zdravotní pojišťovna, podle všeho letos zaznamená větší propad v hospodaření, než sama předpokládala. Ministr zdravotnictví Leoš Heger dává najevo, že ho letošní možný propad v hospodaření VZP překvapuje:

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/

Jenom systémový problém to není. To samozřejmě bude vyhodnoceno, až k tomu propadu dojde. Zatím k pololetí se zdálo, že ještě stále VZP rezervy má. Pokud by se to potvrdilo, tak to bude jaksi velmi rozsáhle hodnoceno a samozřejmě i ta možnost výměny managementu zdravotní pojišťovny tady je.

Václav MORAVEC, moderátor

Zaznamenalo před třemi týdny Rádio Impuls slova českého ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Do konce letošního roku má hospodaření všech zdravotních pojišťoven v zemi skončit ve zhruba sedmimiliardovém propadu. Největší část ztráty si přitom připíše na svůj vrub právě Všeobecná zdravotní pojišťovna. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, protože hostem dnešních Impulsů je právě ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Přeji hezký dobrý večer, vítejte.

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Dobrý večer.

Václav MORAVEC, moderátor

Znepokojivé, tak tímto slovem označil premiér Petr Nečas před několika desítkami minut hospodaření všech zdravotních pojišťoven, které letos skončí zhruba sedmimiliardovou ztrátou. Počítal jste s tím, že propad VZP letos může být až těch šest miliard?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Tak ve zdravotním pojištění se žádné překvapení neodehrává. Už od toho roku 2009, kdy jsme zaznamenali dopady ekonomické krize, tak ta situace je známá. V tom systému celém chybí zhruba těch šest miliard korun ročně. Zhoršuje se to navíc i tím, že stát na nás několikrát přesunul výdaje, které vůbec nebyly plánované. Jenom když vzpomenu z předchozích dvou let, tak to bylo očkování, které dřív bylo hrazeno ze státního rozpočtu, miliarda navíc, unifikace platů lékařů dvě miliardy navíc ročně. Nic z toho nebylo kryto ze zdravotního pojištění.

Václav MORAVEC, moderátor

Co na vás tedy letos přesunul stát, že hospodaření VZP skončí v šestimiliardové ztrátě?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Tak jednak skončí v třímiliardové a jednak na nás přesunul právě to očkování, protože povinné očkování nyní hradí celé zdravotní pojišťovny. A pak na rozdíl od té varianty úhradové vyhlášky, kterou my jsme připomínkovali a na základě které my jsme vytvořili zdravotně pojistný plán na letošní rok, tak pak během týdne ta vyhláška se změnila a najednou byla dražší o 2,9 miliardy korun. A to jsou ty peníze, které nám na konci roku budu chybět.

Václav MORAVEC, moderátor

Říkáte, že skončíte v třímiliardové ztrátě, ale tuto bilanci, tak od ní, řekněme, odečítáte to, že se přerozdělovaly peníze z těch zaměstnaneckých pojišťoven, takže tam vám vykryjí zaměstnanecké pojišťovny a přerozdělení těch peněz tři miliardy. To znamená, kdybyste neměli tyto tři miliardy, tak skončíte v šestimiliardové ztrátě, počítám správně?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Počítáte správně a je to věc, jak říkám, stará od roku 2009 a ví se to. A v podstatě se neudělalo nic pro to, aby tento systémový vlastně rozpor nebo deficit se odstranil. A pak je druhá věc, proč se na jedné straně toho systému ty peníze hromadí a na druhé straně chybí. Je to naprosto jasně prokazatelné tím systémem přerozdělení, protože se nepřerozděluje podle nákladů na pojištěnce, ale podle věku a pohlaví, což je velmi nedokonalý systém. A navíc ten systém, který přerozděluje tu mimořádně nákladnou péči, tak díky tomu, jak se to počítá, tak v podstatě ten jeho výsledek je takřka nula. Ačkoliv my vlastně bychom měli dostat za ty nemocné lidi, kteří jsou pojištěni převážně u VZP, zhruba pět miliard korun, a dostali jsme 300 milionů. To prostě je směšné a je to dané tím mechanismem výpočtu. Čili v tom systému by se už dávno měla udělat řada naprosto racionálních opatření, která fungují všude na světě a ta situace by se změnila a ten systém by byl vyrovnaný. Je ovšem fakt, že jak se ta situace neřeší dlouhodobě, tak nyní už jsou vlastně v deficitu, v tom provozním běžném deficitu všechny zdravotní pojišťovny. A ten příští rok, protože já to vidím vlastně každý měsíc na číslech, jak se zhoršují, výběr pojistného, a státní platba zůstane stejná, tak příští rok to bude stejné. Takže ten deficit se bude hromadit.

Václav MORAVEC, moderátor

Jinak řečeno letos skončíte v třímiliardovém propadu, budou to tedy tři miliardy, které vám fyzicky jako Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Budou chybět.

Václav MORAVEC, moderátor

…vůbec poprvé budou chybět, protože vy jste předtím ty ztráty pokrývali z let předchozích, kde jste měli nějakých zhruba 15 miliard, jako všechny zdravotní pojišťovny. Znamená to, že do konce roku se také zásadně zpozdí platby zdravotnickým zařízením, že budete po lhůtách splatnosti u zdravotnických zařízení?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Tak zásadně se nezpozdí, ale dojde tam ke zpoždění několika dnů, což, dejme tomu, v té ekonomice jako takové zase tak výrazná změna není. Ten letošní rok v podstatě tím ta zdravotnická zařízení nebudou nějak zvlášť ovlivněna. Ten příští rok, pokud by se ta situace neřešila, tak samozřejmě to zpoždění bude narůstat, mohlo by být i delší než týden. Ale prostě pořád mluvíme o tom, že nám chybí v systému, který, máme rozpočet nějaký, skoro 150 miliard korun, tak nám tam chybí těch šest miliard.

Václav MORAVEC, moderátor

Jinak řečeno, i pro příští rok počítáte jako VZP, pokud se nezmění podmínky fungování českého zdravotnictví, se ztrátou šesti miliard?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

My počítáme ve zdravotně pojistném plánu, že budeme vyrovnaní.

Václav MORAVEC, moderátor

No to je faktické vyrovnání ale jenom.

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Na základě toho, že snížíme náklady na zdravotní péči o čtyři procenta. A máme v tom zdravotně pojistném plánu i popsána opatření, která by to zajistila. Zas tak složitá nejsou, je možné je realizovat velmi rychle. Samozřejmě by to bylo, by se projevila patrně až v té druhé polovině roku, ale ten systém je možné stabilizovat. Ale pokud to rozhodnutí státní správy, lépe řečeno ministerstva zdravotnictví, bude jiné, tak ten deficit tam bude narůstat. Ale…

Václav MORAVEC, moderátor

Bylo by to o těch šest miliard? To znamená, že byste byli na kumulované ztrátě za letošní a příští rok zhruba devět miliard?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Pokud by došlo k tomu, o čem jsem mluvil, že by úhradová vyhláška opět jako v letošním roce vlastně nám navýšila ty výdaje nad ty plánované, tak by to bylo těch zhruba devět miliard korun, tři miliardy z letošního roku, šest miliard z příštího roku. Pokud bychom dostali do rukou ty nástroje na to, abychom mohli ten systém stabilizovat, tak by po celý ten příští rok byl ten deficit ty tři miliardy z toho letošního roku. My to nemáme naplánováno, že bychom ho vyrovnali, to není možné v této ekonomické situaci, ale už by nenarůstal.

Václav MORAVEC, moderátor

Vláda chce podle premiéra Petra Nečase řešit zásadními kroky situaci okolo zadlužení zdravotních pojišťoven. Cestou ale není zvýšení plateb za státní pojištěnce, to zcela explicitně řekl dnes premiér po jednání vlády. Tady jsou slova Petra Nečase:

Petr NEČAS, premiér /ODS/

Mě to samozřejmě znepokojuje, protože zdravotní pojištění je součástí veřejných financí, to znamená, jakýkoliv deficit v tomto subsystému se přenáší do celkového deficitu veřejných financí. Jakkoliv v tomto případě se jedná zatím o řády miliard, nikoliv desítek miliard, tak je to znepokojující jev, a i proto dnes vláda uložila panu ministru zdravotnictví, aby do konce měsíce informoval i o aktuálním vývoji za první půlrok letošního roku v oblasti zdravotního pojištění. A vláda bude muset poměrně urychleně se začít zabývat situací v celém systému zdravotního pojištění a zdravotních pojišťoven a hledat další opatření, která půjdou cestou větší efektivity vynakládání těchto prostředků. Tak, aby se zamezilo narůstání tohoto deficitu a pokud možno ty deficity se začaly zmenšovat. Samozřejmě s jednou naprosto jednoznačnou výhradou, že v žádném případě nepůjdeme cestou navýšení příspěvků za takzvané státní pojištěnce.

Václav MORAVEC, moderátor

Zaznamenalo Rádio Impuls před několika desítkami minut po jednání vlády slova samotného premiéra Petra Nečase. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák, který je hostem dnešních Impulsů, to řekl zcela jasně, že vyrovnat v příštím roce deficit, letošní deficit tří miliard je nereálné kvůli ekonomické situaci České republiky a tudíž i systému zdravotního pojištění. Ale říkáte, že do zdravotně pojistného plánu na příští rok plánujete úspory ve výši zhruba čtyř procent, interpretuji-li vaše slova. Které konkrétní kroky tedy doporučujete v tom zdravotně pojistném plánu na příští rok udělat, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna neskončila v tom zhruba šestimiliardovém dluhu i v roce příštím?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Tak já bych chtěl především říct, že my jsme s těmi úsporami začali sami u sebe. Už v loňském roce a v letošním na začátku jsme propustili 800 zaměstnanců, ušetříme 250 milionů korun ročně na těchto nákladech. Z 13 krajských poboček jsme od 1. 7. udělali šest, počet vedoucích pracovníků v pojišťovně klesl o třetinu. Z toho provozního rozpočtu pojišťovny i v té snížené výši, která byla na základě dohody s ministerstvem zdravotnictví, jsme převedli do úhrad zdravotní péče přes jednu miliardu korun. Rezervní fond dvě miliardy korun, z fondu reprodukce určeného na investice převádíme v letošním roce 400 milionů korun do úhrad zdravotní péče, takže…

Václav MORAVEC, moderátor

Ale rok příští a ta čtyři procenta, které konkrétní kroky to jsou?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Když nebudu zabíhat do těch technických detailů, kterým veřejnost nemůže rozumět, jako snížení hranice pro degresivní hodnotu bodu u ambulantních zařízení nebo prostě takové ty technické detaily, snížení nebo aspoň nenarůstání hodnoty bodu. Pořád jsou segmenty, které mají vysokou hodnotu bodu. Jsou oblasti, kde se, aniž by to ovlivnilo jakkoliv kvalitu péče, tak se dají ty prostředky zmobilizovat. U nemocnic jedna základní DRG sazba, jedna sazba pro všechny pojišťovny. Protože, přestože my máme 60 procent pojištěnců, tak financujeme minimálně o deset procent víc té nemocniční péče, protože zcela bezkonkurenčně máme nejvyšší sazby. Zas nebudu říkat proč, protože to vzniklo historicky, vzniklo to i tím, že ten DRG systém nereflektuje úbytek pojištěnců. Takže my vlastně v těch paušálech platíme stále i ty pojištěnce, kteří odešli, v těch nemocnicích.

Václav MORAVEC, moderátor

To jsou tedy ty hlavní kroky, které vám pomůžou uspořit, pokud vám k nim dá svolení ministerstvo zdravotnictví, které vám uspoří ta čtyř procenta a v příštím roce byste opravdu skončili vyrovnaným hospodařením jako VZP?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

No skončili. V podstatě to není problém udělat, protože pokud máme ty nástroje a pokud se ta protistrana nemůže opřít o zákonný předpis. Samozřejmě pokud ministerstvo vydá vyhlášku, která řekne jako loni, že ty úhrady mají být stejné nebo vyšší než v tom předchozím roce, no tak každé to zdravotnické zařízení bude trvat na tom, abychom my ten zákonný předpis naplnili a pak z toho není úniku. Ale jsou i další oblasti. Nemluvili jsme o lécích. My pro ty léky, kde si můžeme soutěžit ty ceny, to jsou ty léky pro čistě nemocniční použití, no tak tam byl pokles cen v průměru přes 20 procent, ale byla tam léčiva, kde ten pokles cen byl 80 procent. Není žádných pochyb o tom, že v té oblasti generických léčiv, které jsou na recept, že je možné docílit miliardových úspor. Vlastně ty elektronické aukce byly i v té nové legislativě. Ale zase to byla opatření ministerstva zdravotnictví, která v podstatě znemožnila ty aukce provádět, už rok to stojí.

Václav MORAVEC, moderátor

Z toho, pane řediteli, že vstupuji do vaší řeči, to vypadá, že je to hlavně ministerstvo zdravotnictví, které zadlužuje systém veřejného zdravotního pojištění. Podepsal byste tu větu?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Já bych neřekl, že zadlužuje, ale když se podíváte…

Václav MORAVEC, moderátor

Dostává do dluhů systém zdravotního pojištění?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Já bych spíš řekl, že nebyly učiněny žádné kroky pro to, aby se ta rovnováha v tom systému obnovila. Protože …

Václav MORAVEC, moderátor

A to má v rukou ministerstvo zdravotnictví, nejsou to zdravotní pojišťovny?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Samozřejmě, protože ministerstvo zdravotnictví tvoří legislativu a ty podzákonné normy a když se na to podíváte, na ten systém, z té ptačí perspektivy, tak makroekonomicky se v tom systému od roku 2008 nezměnilo vůbec nic. Takže logicky nelze očekávat, že by se tam změnila ta stabilita nebo nestabilita toho systému, když vlastně v tom roce 2009 z roku na rok klesly ty příjmy o mnoho miliard korun a protože jsou to daňové příjmy, je to stejná situace, jako ve státním rozpočtu. Prostě my si nemůžeme zvýšit příjmy tím, že zvýšíme pojistné.

Václav MORAVEC, moderátor

Hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny, jak jsme zmiňovali, se už loni propadlo do dluhů rychleji, než sama VZP plánovala. Přesun části peněz od zaměstnaneckých pojišťoven, které musely provést přerozdělení, zlepšilo situaci v tom letošním roce o ty tři miliardy korun, jak jsme si o tom povídali. Ministr zdravotnictví Leoš Heger k tomu ještě dodává:

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/r

Zcela určitě přerozdělení, které bylo pro letošní rok změněno, by mělo VZP pomoci a zatím se zdá, že ten trend se neobrací. Takže opravdu pokud jde o vedení VZP, bude nutno pro budoucnost zvažovat, jestli ta činnost, kterou tam vykonává, je všechno v pořádku.

Václav MORAVEC, moderátor

Konstatoval na začátku tohoto týdne ministr zdravotnictví Leoš Heger. Připouští si ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák, který je hostem dnešních Impulsů, že může ministerstvo zdravotnictví říci, že jste to vy, kteří tak špatně hospodaříte a že může sáhnout třeba i k tomu nástroji, jako je nucená správa nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

No tak víte, my jsme veřejnoprávní instituce, tak jsem tak trochu státní úředník, vysoký státní úředník, takže já se vždycky snažím být loajální tedy vůči svému resortnímu ministrovi. Ale prostě jsou chvíle, kdy člověk musí říct, jak to je.

Václav MORAVEC, moderátor

A to je teď ta chvíle?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

No, to je teď ta chvíle. Protože začal jste mluvit o tom, že v loňském roce jsme skončili v nějakém propadu. Neskončili, my jsme v loňském roce skončili o miliardu lépe, než předpokládal náš zdravotně pojistný plán. Vlastně už loni jsme měli mít vyčerpané ty rezervy. Dokonce ten rok předtím jsme už měli čerpat rezervní fond, nečerpali jsme ho. Čerpali jsme ho až loni, čili…

Václav MORAVEC, moderátor

Jinak řečeno, tedy ministerstvo vytváří tu situaci, že jste na tom tak špatně, protože i nemění ty zákonné a podzákonné normy, zákony a vyhlášky, a proto zhoršuje situaci a pak může říct: vyhlašujeme nucenou správu, protože Horák je neschopný a špatně řídí VZP?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

No tak pokud bude vyhlášena nucená správa, tak to ten stát všechno bude muset zaplatit, že jo. To je samozřejmě znakem té nucené správy, že v tom okamžiku ty prostředky budou muset přijít ze státního rozpočtu. To ani jinak není možné. Takže si nemyslím, že toto by bylo to zázračné kouzlo, které by tomu systému pomohlo, protože ten deficit by tam samozřejmě zůstal i nadále. A navíc ty zkušenosti z té předchozí nucené správy, kdy nám…

Václav MORAVEC, moderátor

Vy sám jste se, a propos, dostal do pozice ředitele VZP po nucené správě.

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

A dokonce způsobem, kdy Ministerstvo zdravotnictví vlastně muselo samo odvolat, protože nebylo schopné ji ukončit, protože se zapletlo do těch správních řízení. Ale chtěl jsem říct, že ty zkušenosti s tou nucenou správou jsou velmi zvláštní. Tak možná, že víte, že náš nucený správce tehdy podepsal smlouvu asi za 15 miliard korun na tu výstavbu toho nového protonového centra, které je teďka na Bulovce a zavázal smlouvou o smlouvě budoucí zdravotní pojišťovnu v podstatě na 20 let platit miliardu korun ročně. Takže to byl výsledek nucené správy, která byla zavedena za účelem stabilizace zdravotního pojištění. Samozřejmě stát tehdy musel zaplatit všechny, musel dvakrát zvýšit platbu za státní pojištěnce, zavést stoprocentní přerozdělení. My jsme tehdy naštěstí nebo prostě od začátku jsme hospodařili tak, aby, protože jsme věděli, že zase přijdou nějaké horší časy, tak v podstatě všechny ty peníze, které tehdy jsme dostali z toho zvýšeného státního příspěvku, jsme buď s nimi uhradili staré dluhy a nebo jsme si je schovali na ty horší časy. A ten systém dokázal žít s těmi příjmy, ona ekonomika se vyvíjela dobře, takže jsme s tím vystačili, vytvořili jsme ty rezervy.

Václav MORAVEC, moderátor

Jinak řečeno, teď ministerstvo zdravotnictví, abychom se dostali k vaší odpovědi, když říkáte, že jste loajální ke svému zřizovateli, respektive k ministerstvu zdravotnictví, tak podle vás teď vytváří tu situaci a týká se to i projednávání toho materiálu na vládě, že je nutné změnit management, ale vy jasně říkáte, že management nemá v rukách to, že se systém zdravotního pojištění dostává do dluhů? Je to správná interpretace, podepsal byste ji?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Samozřejmě. Navíc já jako to nedokážu jinak interpretovat, když slyším pana ministra, co vám říká do rádia, než že prostě nedostává správné informace. Protože ta situace je v té správní radě projednávána každý měsíc už přes dva roky, sedí tam deset ministerských úředníků z různých ministerstev, z ministerstva financí i zdravotnictví, ti mají každý měsíc přesné přehledy o příjmech a výdajích, tu situaci znají velmi podrobně. A mě vždycky tak trochu šokuje, že pak pan ministr říká ta slova, která jsme slyšeli před chvílí, protože…

Václav MORAVEC, moderátor

Že chce vyměnit management nebo že mu nezbude nic jiného než vás vyměnit?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Jsem státní úředník, mohu být vyměněn, ale nevím, jestli najdou někoho jiného, kdo ten zázrak učiní a odněkud přinese ty peníze.

Václav MORAVEC, moderátor

Koncem září Lidové noviny referovaly, že společnost IZIP, provozující elektronické zdravotní knížky, pohrozila VZP, že pokud s ní neprodlouží smlouvu na správu portálu Všeobecné zdravotní pojišťovny, tak nabídne data klientů a jejich kontakty jiné pojišťovně. Vy už máte podepsanou novou smlouvu s IZIPem na provozování portálu VZP, je to tak?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Je to tak, protože tak mi to uložila správní rada a já jsem to splnil.

Václav MORAVEC, moderátor

A za jak relevantní vlastně byla tato výhrůžka, za jak relevantní bylo možné ji považovat, že by si IZIP vzal data těch klientů a šel ke konkurenci?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Nevím, kdo to šířil, je to nesmysl. Prostě ta data jsou těch klientů, ti jediní mají právo s nimi disponovat. Do těch dat nemá nikdo přístup, ani pojišťovna ne, tím méně ta společnost IZIP. Ta společnost IZIP je vlastněna z 51 procent Všeobecnou zdravotní pojišťovnou…

Václav MORAVEC, moderátor

Takže to byla absurdní zpráva, že by si VZP jako majoritní vlastník vyhrožovala VZP?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

No je to nesmysl. Je to, myslím, zlovolná interpretace něčeho jiného. Pokud by skutečně skončila veškerá spolupráce nebo veškerý obchodní vztah mezi VZP a její dceřinou společností a my jsme také díky tomu museli vrátit ty akcie, tak asi by se dal předpokládat i možný vývoj v tom smyslu, že ta společnost si bude hledat jinou zdravotní pojišťovnu jako partnera. Nikdo by nemohl proti tomu nic namítat. Ne, že by disponovala těmi daty těch klientů, ale to know how toho systému, který fungoval, dneska ta část té elektronické komunikace, kde probíhá komunikace nejenom s těmi zařízeními v IZIPu, ale se soudními exekutory, ministerstvy, ostatními pojišťovnami, to všechno běží přes ten portál, tak my bychom o to přišli a někdo jiný by to mohl dostat. Přitom ten portál je dneska na nejvyšší úrovni, patří k největším portálům, které existují v České republice.

Václav MORAVEC, moderátor

V souvislosti s IZIPem a elektronickými zdravotními knížkami v těch uplynulých měsících a vy jste byl také hostem několikrát Rádia Impuls, když jsme se o tomto problému bavili, může Všeobecná zdravotní pojišťovna vlastně vyčíslit, o kolik klientů kvůli aféře IZIP a elektronických zdravotních knížek přišla, tedy kolik vám ubylo pojištěnců kvůli této aféře? Váš odhad.

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Tak to se zjišťuje těžko, protože my žádný průzkum mezi těmi odcházejícími klienty, proč odešli, nemáme. Současně si taky myslím, že ta kampaň nepřišla sama od sebe, že byla reakcí na to, že právě díky IZIPu jsme zhruba 50 tisíc pojištěnců získali, to je přes 1,2 miliardy korun na příjmech každý rok. A že v těch dvou letech, kdy jsme ty akvizice takto prováděli, to byly jediné dva roky v historii pojišťovny, kdy nám počet klientů vzrůstal a ne klesal. A že přišla reakce na to, jako tu situaci zvrátit, myslím si, že to je logickým důsledkem toho stavu, který se asi mnoha lidem nelíbil. A pokud by nebyl IZIP, tak by si pravděpodobně našli jinou záminku. Nicméně…

Václav MORAVEC, moderátor

Tedy o kolik jste přišli v posledních měsících klientů?

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Ono se také změnilo to přehlašování, takže v tom posledním termínu, ono je jednou za rok, tak jsme přišli zhruba o 70 tisíc klientů. Tady je třeba říct, že třeba v letech, vždycky pojišťovně zhruba každý rok takových těch 100 tisíc klientů ubylo, protože kdysi vlastně byli všichni pojištěni u VZP, postupně, jak vznikaly nové pojišťovny, tak vždycky zhruba nějaké číslo 100-150 tisíc ročně odcházelo. Nyní to vypadá jako drama ve srovnání s těmi dvěma lety, kdy nám naopak pojištěnci rostli, ale v podstatě když se to vezme na průměry nějaké meziroční, tak to není žádný dramatický úbytek.

Václav MORAVEC, moderátor

Konstatuje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák, který byl dnes hostem Rádia Impuls. Děkuji, že jste přijal mé pozvání a těším se příště na shledanou.

Pavel HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

Já děkuji.

Václav MORAVEC, moderátor

Takové byly dnešní Impulsy s Pavlem Horákem, ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny. Hostem čtvrtečních Impulsů bude generální ředitel společnosti Rudolf Jelínek a viceprezident Unie lihovarníků a distributorů lihovin Pavel Dvořáček, poslouchejte proto i zítra Impulsy.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?