Dillí - vzhledem k tomu, že rodiče dávali přednost chlapcům a často se v případě početí dívek uchylovali k potratům.
Odhaduje se, že za posledních 20 let bylo v Indii zabito asi deset milionů plodů ženského pohlaví, což narušilo rovnováhu mezi pohlavími v zemi, píší internetové stránky BBC.
Lékař a jeho asistent byli odhaleni při tajné akci vládních úřadů, které na jejich kliniku vyslaly tři těhotné ženy, jež požádaly o určení pohlaví dítěte a případné provedení potratu. Lékař byl zachycen na zvukových a obrazových záznamech, jak jedné z pacientek sděluje, že u ní byl zjištěn „plod ženského pohlaví a že o něj bude postaráno“.
Prezident indické lékařské asociace Vinaj Agarval označil dnešní rozsudek za „historický“. Podle internetových stránek BBC je to poprvé, co za takovýto případ budou v Indii uvězněni zdravotničtí profesionálové.
K nejhorším v poměru počtu žen a mužů patří severoindické státy Paňdžáb a Harijána. V Harijáně připadá podle sčítání lidu na každých 1000 mužů pouhých 861 žen, zatímco celonárodní průměr je 927 žen na tisícovku mužů.
V Indii je určování pohlaví plodu a lékařské ukončování těhotenství na základě zjištěného pohlaví plodu nezákonné od roku 1994, přesto však řada klinik na těchto praktikách stále vydělává značné finanční částky.
Podle expertů se tradice preferování chlapců v indických rodinách spojuje především se společensko-ekonomickými faktory a sahá do dob, kdy v Indii převládali rolníci a kdy byla každá mužská ruka na farmách zoufale žádána.
Dívky naopak byly považovány za přítěž vzhledem k tomu, že jejich věno mohlo chudou rodinu zruinovat, na což narážela podle agentury AP i jedna z klinik reklamou „zaplaťte raději 1000 rupií nyní za test, než abyste později platili 100.000 rupií“.
ČTK