Inspekce zjišťuje, proč jsou v Labi karcinogeny

6. 10. 2003 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Kvalita vody v Labi je srovnatelná se stavem před povodněmi, přibylo však bifenylů Loňská povodeň vyplavila do řek desítky tun chemikálií ze zatopených továren, kvalita vody v Labi je však rok po záplavách na přibližně stejné úrovni jako před nimi...


Podle České inspekce životního prostředí jsou jediným problémem vysoké koncentrace polychlorovaných bifenylů.

„Kvalita vody v Labi se po povodních v podstatě vrátila na úroveň roku 2001, některé ukazatele, například u těžkých kovů, jsou i nižší,“ uvádí inspekce.

PCB: vysoké koncentrace jsou u Synthesie a Spolany

Výjimkou je ukazatel PCB, který se zvýšil zhruba na dvojnásobek. Inspekce dodala, že vysoké koncentrace PCB jsou u pardubické Synthesie a neratovické Spolany.

Bifenyly jsou karcinogenní, ale mohou rovněž narušovat hormonální rovnováhu nebo imunitní systém. Hromadí se v živočišných tucích a do lidského těla se dostávají takřka výhradně kontaminovanou potravou.

Inspekce chce ve spolupráci s Povodím Labe zjistit, proč jsou právě koncentrace PCB tak vysoké. „Zvýšená koncentrace může být způsobena nízkým stavem vody, tedy tím, že se vypouštěné vody málo ředí,“ soudí Jiří Medek, vedoucí Vodohospodářských laboratoří Povodí Labe.

Chemičřky odmítají, že za kontaminaci mohou ony

Obě chemičky - Synthesie i Spolana - ovšem odmítají, že by vysoké koncentrace polychlorovaných bifenylů v řece způsobily právě jejich provozy. Mluvčí Synthesie Michal Kulhánek uvedl, že podle výsledků měření specializovaného ústavu jsou hodnoty PCB ve vypouštěných vodách hluboko pod limitem.

„Je vyloučeno, aby se při povodních dostaly PCB do Labe od nás. Ověřila to i specializovaná firma,“ řekl Jan Martínek, mluvčí neratovické chemičky.

Povodí Labe připouští i jiné zdroje znečištění, z nichž by se polychlorované bifenyly mohly do vody dostat - například v odpadu z obcí nebo i dalších firem.

Po povodni byly škodlivé látky objeveny zejména v okolí neratovické Spolany. Ve vsích poblíž této chemičky objevili veterináři PCB a DDT ve slepičích vejcích a v tělech labských ryb se našla rtuť.

Spolana odmítla, že by se tyto chemikálie dostaly z areálu během povodní.

Česká pobočka Greenpeace minulý týden předala České inspekci životního prostředí a Povodí Labe vlastní výsledky měření říčních sedimentů, podle nichž je okolí všech chemiček na Labi zamořeno rtutí.

„Přestože loňské povodně podstatnou část sedimentů spláchly, v okolí chemiček se stále nachází doslova Augiášův chlév,“ řekl Miroslav Šuta, expert Greenpeace pro toxické látky.

PAVEL BAROCH, Hospodářské noviny, 6.10. 2003

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?