Na rozdíl od běžných inzulínových pump, kdy diabetik nosí část zařízení v držáku na opasku a odtud je inzulín veden hadičkami do jeho těla, nová pomůcka je menší než krabička od sirek. Pacient si ji přilepí jako náplast například na paži a inzulín mu proudí do těla nepatrnou jehličkou. Diabetikům to znatelně usnadní každodenní život.
Nové zařízení bude moci využít prakticky každý klient VZP, který nyní používá nebo by v budoucnu začal používat inzulínovou pumpu (momentálně jsou jich zhruba 4 tisíce). Těm diabetikům, kteří už pumpu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění mají, bude nicméně VZP na novinku přispívat až poté, co skončí životnost zařízení, které už užívají.
Vzhledem k tomu, že náplasťovou inzulínovou pumpu musí pacienti po třech dnech měnit, spotřebují jich deset za měsíc. To vyjde na 6 tisíc korun. Měsíční úhrada od VZP z toho přitom bude činit 4,5 tisíce korun (za rok cca 54 tisíc Kč). Zbývající část – tj. 25 % celkových nákladů – zaplatí sám zájemce. Úhrada bude podléhat schválení revizního lékaře.
Aby bylo zařízení kompletní, patří k němu ještě samostatná ovládací jednotka, velká jako menší mobilní telefon. Ta zajišťuje na dálku správné dávkování inzulínu a zároveň slouží jako glukometr. Její pořizovací cena je 7 tisíc korun. I zde uhradí VZP zájemcům 75 % z pořizovací ceny.
Průzkumy mezi uživateli inzulínových pump ukázaly, že 89 % z nich považuje náplasťovou novinku za usnadnění života. Uživatelé oceňují zejména to, že bezhadičkové zařízení je vodotěsné a nenápadné. Při sprchování, plavání či třeba při intimních chvílích je proto nemusejí odpojovat, což u klasických pump vesměs dělali. Kvůli tomu ovšem docházelo k přerušení toku bazálního inzulínu a tedy i kolísání glykemie.
V loňském roce vykázali lékaři cukrovku jako diagnózu u 548 886 klientů VZP. Náklady na péči o ně přesáhly 6,87 miliardy korun. To je už skoro polovina toho, kolik dá VZP ročně za léčbu všech pacientů s rakovinou.
poznámka