Irigovat může každý pacient s vývodem na tlustém střevu, nejvhodnější je však sigmoideostomie. Lze s ní začít šest měsíců po operaci. Podmínkou je souhlas ošetřujícího proktologa a samozřejmě pacienta. Irigovat nemohou pacienti s vývodem na tenkém střevu, psychicky a fyzicky handicapovaní. Kontraindikací jsou také komplikace stomií: například prolaps střeva, parastomální kýla, stenóza stomie, polymorbidita nebo zánětlivé onemocnění střeva. První informaci o možnosti irigovat však sděluji pacientovi již v předoperačním psychologicko- -edukačním rozhovoru, abych zjistila, zda bude mít o metodu zájem. Podmínkou je jeho psychická způsobilost a manuální zručnost. Překážkou irigace mohou být poruchy zraku, hybnosti, jemné motoriky rukou a psychické alterace. Během pooperační edukace pacientovi vysvětlím, co je irigace, jak často se provádí. Informuji ho o výhodách a upozorním na úskalí. Tři měsíce po operaci zapůjčím pacientovi domů edukační videokazetu, ukáži pomůcky pro irigaci a objednám irigační soupravu. Každý pacient má svoji soupravu, kterou mu ze 75 % hradí pojišťovna.
Jak edukuji pacienta
Na praktickou edukaci si zvu vždy pouze jednoho pacienta. Provádím ji v odpoledních hodinách v koupelně na oddělení. Pacient si donese ručník, náhradní prádlo a toaletní potřeby. Doprovod někoho z rodiny vítám, ale není nutný. Nejprve klientovi ukáži, jak sestavit irigační soupravu a jak ji naplnit vlažnou vodou. Množství vody se počítá podle vzorce 15 ml na kg váhy. Naplněnou soupravu zavěsím ve sprchovém koutě. Pacient si odstraní sáček a očistí okolí stomie. Nalepím mu uzavřený výpustný rukávec a zavedu prst do stomie, abych zjistila, kudy vede střevo. Tento postup naučím i pacienta. Ten musí znát průběh svého střeva, aby věděl kam zavést konus irigátoru. Po zavedení konusu napouštím asi 15 minut do střeva vlažnou vodu, konus nechávám zavedený ještě dalších 5 minut. Po odstranění konusu vytéká do nalepeného uzavřeného rukávce stolice. Pacienta posadím na WC a otevřený rukávec spustím do mísy. Stolice odchází 30 - 60 minut. Při vyprazdňování doporučuji jemně si masírovat rukou břicho. Po vyprázdnění se pacient osprchuje a nalepí si nový sáček. Očistí a vysuší irigační soupravu. Další irigaci doporučuji provést po 48 hodinách. Ukázka první irigace neznamená, že se ji pacient hned naučí. Musí metodu přizpůsobit svému prostředí a dennímu režimu.
Schéma irigace Doporučuji irigovat vždy ve stejnou dobu, nejlépe ráno. Ale každý pacient si najde časové intervaly, které vyhovují jeho životnímu stylu. Někdo iriguje po 48 hodinách, někdo po 72 hodinách a někdo zcela nepravidelně jen při některých činnostech. Než se pacient naučí zcela ovládat svoje vyprazdňování, nadále používá sáčky. Když si je jistý pravidelností, používá již jen krytky, zátky, minisáčky, hydrokoloidní roušky - podle toho, co mu nejvíce vyhovuje.
Výhody irigace
Z pacientů, kteří navštěvují mojí poradnu, iriguje přibližně 10 procent klientů. Žádný se nevrátil od irigace zpět k sáčkům. Všichni shodně tvrdí, že jim o 90 procent kvalita života vzrostla. Důkazem, že irigovat může každý, je můj 92letý pacient. K operaci svolil až poté, co dostal slib, že ho této metodě naučím. Iriguje již třetí rok a použití sáčků vůbec nepřipouští.
O autorovi: Iva Otradovcová, (Iva. Otradovcova@uvn.cz) Chirurgické oddělení ÚVN, Praha