Svaz izraelských lékařů to podle agentury AP považuje za činnost hraničící s mučením. V izraelských věznicích drží hladovku několik desítek Palestinců.
Někteří z vězněných přestali přijímat potravu před šesti týdny. Z 290 účastníků protestu už bylo 65 hospitalizováno.
Většina z účastníků je v takzvané administrativní vazbě, kterou Izrael používá pro osoby, které považuje za nebezpečné. Tento vazební režim může být prodlužován na měsíce i roky, aniž dotyční stanou před soudem.
Palestinci proti tomuto způsobu zadržování svých příbuzných pravidelně protestují, jedna z demonstrací se dnes konala na západním břehu Jordánu. Přišlo na ni několik desítek univerzitních studentů, kteří na izraelské vojáky házeli kamení. Izraelci proti studentům použili slzný plyn.
Mnoho příbuzných své vězněné blízké v hladovce podporuje, i když to znamená zdravotní komplikace. „Můj muž je v izraelské věznici a neví proč. Tento zlý sen musí skončit,“ řekla Lamísa Faradžová, jejíž manžel pobyl skoro osm let z minulých dvaceti v administrativní vazbě. Je členem jedné z frakcí Organizace pro osvobození Palestiny.
Vězni začali hromadné a dlouhé protestní hladovky před dvěma lety. Izraelská vláda se proto rozhodla prosadit zákon, který umožní soudci nařídit vyživovat vězně v případě, že bude jeho život v nebezpečí. Soudce musí brát v potaz nejen přání vězně, ale i škodu, jakou by mohl utrpět stát, hájil názor vlády její právní poradce Joel Hadar. Smrt osoby ve vazbě by podle něj mohla vyvolat nepokoje ve věznici i na palestinských územích.
Mezi izraelskými lékaři ale roste k navrhovanému zákonu odpor. Mluvčí jejich svazu Ziva Miralová řekla, že tato snaha „nuceně pacienta vyživovat jde proti DNA lékařů. Vynucené vyživování je mučení, jehož se lékaři nemohou účastnit,“ řekla.
Premiér Benjamin Netanjahu tento týden údajně na jednání vlády řekl, že dokáže najít lékaře, kteří budou zákon provádět. Připomenul také, že nucené vyživování se praktikuje v americké vojenské věznici na Guantánamu.