Nevíte, jak držet miminko?
Jednou z nejdůležitějších věcí při držení dítěte je pohodlí. Při držení miminka byste se měli cítit nejen fyzicky dobře, tedy tak, že vás nikde nic nebolí, ale také sebejistě. Když držíte novorozence, je velmi zásadní vždy rukama podepřít hlavičku a krk.
Hlava vašeho miminka je při narození nejtěžší částí jeho těla a vlastními svaly ji prozatím udržet nedokáže. To přijde až někdy kolem 4. měsíce. Pozor byste si také měli dávat na měkká místa na temeni hlavy. Dále můžete popřemýšlet o bezpečnostních pravidlech týkajících se toho, kdo může držet vaše dítě a co od něj požadujete. Vaše pravidla mohou vypadat například takto:
- Před držením novorozence si umýt ruce
- Držení miminka pouze vsedě
- Žádné držení dítěte, pokud jste nastydlí
- Pro starší sourozence žádné držení miminka bez přítomnosti dospělého
Jak správně držet miminko
Správné držení hlavičky u miminka začíná už tehdy, když jej zvedáte z postýlky nebo kočárku. Jakmile se chystáte vzít své dítě do náruče, položte mu jednu ruku pod hlavičku a druhou pod zadeček. Odtamtud zvedněte jeho tělo k vašemu hrudníku.
Jakou polohu při držení zvolíte, je pouze na vás, dokud budete poskytovat potřebnou podporu hlavě a krku miminka. Existuje celá řada chytů, které by se vám i vašemu dítěti mohly líbit. Některé z těchto poloh jsou vhodné i pro kojení nebo odříhnutí. Nebojte se tedy vyzkoušet různé polohy, abyste zjistili, co je pro vás oba nejlepší.
Držení miminka v náručí
Držení miminka v náručí je přirozené a celkem jednoduché. Umístěte hlavu dítěte do ohybu jedné z vašich paží a druhou ruku přiložte kolem miminka nebo jí přidržte původní paži. Je to skvělá poloha pro mluvení na vaši ratolest, zpívání, kolíbání nebo pro pohled na miminko. Mnoho dětí v této poloze také velmi dobře spí.
Je to především dobrá pozice pro začátečníky, zejména pokud svého potomka předáváte někomu, kdo s tím ještě nemá zkušenosti.
Opření o rameno
Položení miminka na rameno je dalším přirozeným držením pro dítě. Opřete dítě o rameno a na stejné straně ho držíte pod zadečkem. Druhou paží přidržujete jeho záda a podepíráte mu krk. Děti v této poloze také dobře spí.
Navíc jim to umožňuje slyšet tlukot vašeho srdce a dýchání. Tato pozice je vhodná téměř pro jakýkoli věk. Jak váš potomek ale roste, potřeba podpory je čím dál menší. Pokud přemýšlíte, jak držet miminko při odříhnutí, toto je jedna z nejvyužívanějších pozic.
Poloha na bříšku
Držení dítěte na bříšku je vhodná pozice především pro děti, které trpí plynatostí. Položte dětskou hruď dolů na jedno z vašich předloktí. Druhou rukou držte miminko přes záda, abyste ho dostatečně zabezpečili. Můžete to také udělat přes klín. I tato pozice je vhodná pro odříhnutí.
Pohodlí polohy závisí na tom, jak dlouhé jsou vaše paže. Variací je umístění opěrné ruky mezi nožičky dítěte pro bezpečnější úchop. Můžete také trochu pohupovat nohama, abyste mu pomohli s uvolněním plynů.
Jak držet miminko při kojení?
Pro kojení je pravděpodobně nejoblíbenější klasické držení dítěte v náručí, které jsme si uvedli výše. Pokud jste však měly císařský řez, může to být nepříjemné, protože vaše dítě leží přes břicho poblíž jizvy.
V takovém případě místo toho zkuste ležet na boku nebo využít jinou polohu. Pro větší komfort se při kojení posaďte do pohodlného křesla s opěrkami rukou nebo můžete využít kojící polštář, který poslouží jako podpěra miminka.
Pokud přemýšlíte nad tím, jak správně držet miminko při kojení, a podstoupily jste císařský řez, nabízí se pro vás hned dvě vhodné možnosti. Těmi jsou:
- Kojení vleže
- Boční držení
Kojení vleže
Začněte tím, že se pohodlně položíte na bok. Vaše dítě leží tváří k vám. Zkontrolujte, zda jsou uši, ramena a kyčle vašeho dítěte v přímé linii a nejsou tedy zkroucené.
Jako podporu za sebe umístěte polštář a pro miminko můžete využít dětskou dečku. Nezapomeňte ji sundat, až dokončíte kojení. Paži, na které ležíte, si dejte pod hlavu nebo pod polštář a pomocí volné paže podepřete a nasměrujte hlavičku dítěte k prsu.
Boční držení
Tato pozice je vhodná nejen po podstoupení císařského řezu, ale také pokud kojíte dvojčata, jelikož v této poloze je můžete nakrmit obě naráz. Postupujte následovně:
- Posaďte se do křesla či na postel s polštářem po boku
- Umístěte novorozence pod paži na stranu, na které jej chcete krmit
- Nos vašeho dítěte by měl být v úrovni bradavky
- Podepřete krk svého miminka dlaní
- Jemně jej naveďte k bradavce
Jak držet miminko při koupání?
Na koupání vaší ratolesti si vždy vyberte čas, kdy je vzhůru a spokojené. Ujistěte se, že je místnost dostatečně vyhřátá a připravte si vše předem. O tom, jak postupovat při koupání miminka a co vše si připravit, se můžete dočíst v tomto článku.
V ideálním případě koupejte dítě vestoje, přibližně na úrovni vašeho břicha. Níže ve vaně to pro vás bude obtížnější a tedy i riskantnější. Menší plocha, jako je vanička na koupání, vám pak umožní větší kontrolu.
Držení miminka při koupání
Pokud ke koupání využíváte speciální lehátko na koupání, miminko na něj můžete položit a mít obě ruce volné. Navíc také zabezpečí, že dětská hlavička zůstane vždy nad vodou. V případě, že jej nemáte, musíte jednou rukou podepírat dětská záda včetně hlavičky a na mytí používáte druhou volnou ruku.
Jak držet miminko při mytí zadečku?
Při mytí zadečku dítě uchopte do výše popsané polohy na bříšku, čímž budete mít druhou ruku volnou, abyste vaši ratolest opláchli. Stejně tak můžete dítě položit na záda na přebalovací podložku a rukou mu mírně nadzvednou nožičky, případně jej můžete pootočit na bok.
Vyzkoušejte různé pozice a uvidíte sami, co vám nejlépe bude vyhovovat. Při mytí zadečku není potřeba miminko koupat, ale mnohdy postačí jen vlhčené kapesníky. U holčiček nezapomeňte, že je při utírání ubrousky vždy potřeba postupovat směrem od bříška dolu.
Zdroje: nutriklub.cz, blog.feedo.cz, MUDr. Květoslava Ludvíkovská (babyonline.cz)