Jak naučit dítě hodiny? Ukazujte na ciferníku, kdy snídáte a kdy jdete spát

7. 4. 2021 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Naučit dítě hodiny a čas může být složité, nicméně existují způsoby, jak mu s tím můžete pomoci. V první řadě je důležité si uvědomit, že tuto látku je potřeba učit postupně s ohledem na věk, a zároveň se obrnit trpělivostí. Dále byste neměly zapomínat, že děti se nejlépe učí, když si hrají, a podle toho také k výuce přistupovat. Jak tedy postupovat? Než začnete, ujistěte se, že máte k dispozici analogové (ručičkové) hodiny.


Kdy učit dítě hodiny?

Učení hodin rozhodně není nic pro malé děti. Avšak plánování bývá nezbytnou součástí každodenního života nejen dospělých, ale i dětí, proto se přirozeně o čas začnou zajímat dříve, než zasednou do školních lavic.

Mohou si také všimnout ručiček pohybujících se na analogových hodinách nebo čísel, která se mění na digitálních hodinách. Nezačínejte tedy s učením času, dokud o něj vaše ratolest sama neprojeví zájem. Jakmile začne váš potomek chodit do školy, pomohou mu s tím také učitelé. V první řadě je nutné znát základní číslice.

V jakém věku učit hodiny?

Existuje několik klíčových milníků, kdy by se vaše dítě mělo naučit čas. Ale pamatujte, že jde o postupný proces, který vyžaduje spoustu trpělivosti.

  • Věk 5-6 let: Děti by měly být schopny číst značky hodin, půl hodiny na analogových hodinách a nakreslit také odpovídající časy.
  • Věk 6-7 let: Děti by měly znát počet minut za hodinu a počet hodin za den a být schopné říkat či kreslit čas po pěti minutách.
  • Věk 7-8 let: Děti by měly zvládnout číst analogové hodiny v rozmezí 24 hodin, porovnávat čas v hodinách, minutách a dokonce sekundách. Dále by měly umět používat slovní zásobu specifickou pro čas (hodiny, ráno, odpoledne, poledne a půlnoc).

Jak naučit dítě hodiny?

Aby měl koncept času pro děti vůbec nějaký smysl, je třeba jej uvést do každodenního života. Jak asi dobře víte, děti se nejlépe učí, když si hrají. Začlenění času do běžných činností, které vašeho potomka budou bavit, vám tento proces výrazně usnadní. Čím více budou techniky výuky rozmanité a zajímavé, tím snáze si hodiny osvojí.

Seznamte dítě s denními dobami

Než se společně ponoříte do detailů ciferníku hodin, začněte s obecným pojetím času, jako je ráno, odpoledne a večer. Zpočátku mluvte o činnostech, které děláte v určitých denních dobách, např. „Ráno snídáme.“ , „Spát jdeme v noci.“ apod.

Poté můžete přejít k tázání se vašeho potomka, jaké činnosti dělá v kterou denní dobu. Tím u něj začnete rozvíjet myšlenku na rozdělování času do jednotlivých bloků podle denní doby. Můžete také například začlenit příběhové knihy s časovou tematikou do rutiny před spaním. Následně můžete k těmto činnostem přiřadit i konkrétní hodinu.

Jak dlouho trvají jednotlivé činnosti?

Abyste svému dítěti pomohli porozumět plynutí a sledování času, zvykněte si poukazovat na to, jak dlouho v každodenním životě trvají běžné věci, jako je čištění zubů a snídaně, nebo jak dlouho opouštíte dům.

Zkuste načasovat některé oblíbené činnosti vašeho potomka, abyste mu umožnili lépe je spojit s časem. Možností je spousta. Například spolu zkuste něco upéct a nastavit časovač trouby. Stejně tak mu můžete sdělit, že jeho oblíbená pohádka poběží v televizi za 10 minut a nastavit minutku nebo stopky.

Proč naučit dítě ručičkové hodiny?

Ručičkové neboli analogové hodiny jsou sice čím dál méně využívané, přesto je potřeba začít právě s nimi. Vizuální zobrazení ciferníku hodin velice usnadňuje porozumění času. Díky posouvání ručiček mohou děti lépe pozorovat plynutí času, jeho opakování a lépe tak celý koncept času pochopit. Jaké jsou další benefity učení se ručičkových hodin?

  • Kulatý tvar představuje rytmický cyklus dne a noci
  • Neustálý pohyb ručiček názorně demonstruje matematické násobky 5
  • Tikání ručiček odráží rytmus času

Jak naučit dítě ručičkové hodiny?

V první řadě je nutné vysvětlit rozdíl mezi velkou a malou ručičkou, tedy že velká ukazuje hodiny a malá minuty. Nemusíte používat skutečné hodiny, velmi dobře poslouží například vlastní hodiny vyrobené z papíru či hodiny zakoupené v papírnictví. Pokud použijete vaše nástěnné hodiny, nezapomeňte z nich vyjmout baterku.

Názorně ukažte, jak vypadají některé základní časy a kde se ručičky nacházejí. Dobré je začít s celými hodinami. To znamená, že hýbete jen s malou ručičkou. Takto postupujte po ciferníku a vždy řekněte, jakou hodinu ručičky právě ukazují.

Veďte dítě k iniciativě

Pokračujte tím, že požádáte své dítě, aby vám řeklo, jak vypadá určitá doba, například otázkou „Jak budou vypadat ručičky v jednu hodinu?“. Jakmile vaše ratolest hodiny pochopí, můžete provést stejný postup s velkou ručičkou a soustředit se na minuty.

Jakmile si dítě osvojí i tento koncept, můžete hodiny a minuty spojit v jeden časový údaj. Například ukažte, jak vypadá jedna hodina a deset minut, a takto postupujte dále s jinými časovými údaji.

Ukazujte na hodinách události dne

Začněte si zvykat ukazovat na hodinách, kdy se ve vašem dni odehrávají události, a představit na nich, jak čas vypadá. Jakmile si vaše ratolest základy času osvojí, nechte ji, aby vám připomněla, kdy je čas něco udělat.

Možná zjistíte, že jí tohle půjde snadno, jakmile jde o něco, na co se opravdu těší. Pokud požádáte například o připomenutí, kdy je čas jít spát, nejspíš se vůbec nedočkáte.

Jak naučit dítě digitální hodiny?

Abyste vaše děti mohli učit také digitální čas, je nezbytné, aby dokázaly počítat od 1 do 60 ve správném pořadí. Z toho důvodu je lepší tento úkol přenechat učitelům ve školách. Přesto však můžete pomoci vašemu potomkovi s procvičováním a rychlejším osvojením.

Dvouciferná čísla mohou být obzvláště obtížná k zapamatování ve správném pořadí, proto zkuste opět co nejvíce zavést počítání do každodenního života. Upozorněte na čísla, kdekoli je uvidíte, a požádejte dítě, aby vám tato čísla zopakovala.

Zdroje: jaknaucitdite.cz, busythings.co.uk, zabav-deti.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?