Jak pomáhá radon v léčení bolesti

16. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Terapeutické využívání radonu se datuje od počátku našeho století, kdy bylo konstatováno, že některé prameny mají výrazně vyšší účinky při léčbě kloubních potíží.


Trocha historie

Zlepšení bylo přičítáno „duchu pramene“. Ovšem teprve objevem radioaktivního inertního plynu -radonu byla odhalena příčina léčebného efektu. Radon je radioaktivní vzácný plyn, eminující alfa-paprsky, které v oblasti velmi nízkých dávek, jaké jsou používány v radonové balneoterapii, působí na stimulaci buněčné činnosti, a tím má příznivý léčebný efekt. Mechanizmus účinku byl zkoumán mnohými vědeckými pracovišti na celém světě, především pak v Německu, Rakousku, Japonsku, Rusku a mezi oběma válkami i v bývalé ČSR. Tento výzkum byl cílen na inhalační léčbu. Průlom v balneaci radonem byl učiněn zjištěním, že opakovaná balneace působí dráždivě na největší orgán těla - na kůži, kde bohatá síť receptorů aferentními i eferentními dráhami zajišťuje spojení centrální nervové soustavy s vnitřními orgány. Tato forma podávání radonové léčby je nejefektivnější a nejbezpečnější.

Hlavní účinky radonových koupelí

Balneace radonovými koupelemi působí mobilizaci obranných, refl exních a regeneračních pochodů v organizmu, což se klinicky projevuje: snížením aktivity a bržděním rozvoje zánětu, aktivací endorfi nů a výrazným tlumením bolesti, stimulací imunologického systému - zvýšení fagocytózy leukocytů, stimulací nadledvinek - vzrůst produkce kortizolu - výrazný protizánětlivý účinek, vazodilatační reakcí periferního cévního řečiště - zlepšení funkce vitality. Všechny tyto mechanizmy způsobují výslednou analgetickou reakci léčby radonem.

Navíc protizánětlivý proces a analgezie přetrvávají minimálně ještě 9 měsíců po ukončení balneace. Tyto empirické a klinické zkušenosti prověřuje studie, která se provádí ve spolupráci LL Jáchymov, Jihočeské univerzity a Nemocnice České Budějovice, a je podložena objektivizací změn určitých specifi ckých markerů v krvi laboratorními testy. Je to první práce v ČR, která testuje v balneologii reakci pacientů 3 měsíce po ukončení léčby. Úspěch léčby záleží na koncentraci radonu v přírodních termálních pramenech, podle níž se dělí na slabé - 1500 Bq / l, střední - do 3000 Bq/l, 5000 Bq/l - silné a velmi silné 5000 -7000 Bq/l. České lázně Jáchymov - první radonové lázně světa - jsou reprezentantem moderního lázeňského zařízení, využívajícího pozitivních vlivů radonových termálních vod. Koncentrace radonu ve vodě při koupeli je 4500 až 5500 Bq. Voda se získává ze 4 pramenů z dolu Svornost z hloubky 500 metrů a u pramenů je koncentrace v průměru kolem 9000 Bq. Cestou k pacientovi do léčebné vany dochází ke ztrátám radonu, ale jeho koncentrace při aplikaci je vysoce dostačující. Koupele jsou podávány 6krát týdně, v klimatizované kabině, po dobu 20 minut v izotermické teplotě 35 -37 °C. Přibližná absorbovaná dávka po 21 koupelích odpovídá zátěži jednoho rentgenového snímku C - páteře.

Komu radon pomáhá

Indikace radonové léčby jsou zánětlivá i degenerativní onemocnění pohybového aparátu (například revmatoidní artritida a Bechtěrevova nemoc), stavy po ortopedických operacích a úrazech a doprovodné nemoci pohybového aparátu při metabolických chorobách apod. Příznivé účinky dlouhodobé léčby přinášejí úlevu od bolestí, regenerují organizmus, prodlužují fyzickou aktivitu a umožňují výraznou redukci medikamentózní léčby.


O autorovi: Prim. MUDr. Věra Krupková, (krupkova@laznejachymov.cz) Léčebné lázně Jáchymov

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?