Jak poznat ovulaci bez použití testu? Napoví citlivý čich i zvýšená chuť na sex

16. 4. 2023 9:00
přidejte názor

Pokoušíte se otěhotnět, nebo se nechtěnému početí chcete naopak vyhnout? Pak se rozhodně vyplatí znát svůj ovulační cyklus. K oplození vajíčka totiž může každý měsíc dojít jen během velmi krátké doby. Jak poznat, že se ovulace dostavila a v jakých případech k ní dojít vůbec nemusí? 

Co je ovulace?

Jako ovulace se označuje část menstruačního cyklu, během které dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. To následně začne sestupovat vejcovodem do dělohy, a pokud se během cesty setká se spermií, dojde ke splynutí a oplodnění vajíčka. Na první pohled jednoduchý proces však doprovází řada nejasností. Pojďme je tedy jednou provždy rozlousknout. [1, 2, 3, 45]

Ovulační kalendář – kdy dochází k ovulaci?

Pokud hledáte způsoby, jak zjistit ovulaci, určitě jste na internetu už narazily na takzvané ovulační kalkulačky, které slouží pro výpočet ovulace a radí, kdy má žena ovulaci nebo jak poznat plodné dny. Na jejich výsledky se však spoléhat nelze. Mnohem spolehlivěji funguje naslouchání vlastnímu tělu.

I přesto, že ženské tělo funguje v pravidelných rytmech, nelze totiž přesně říct, v jaký den k ovulaci dochází. Každá žena to má trochu jinak, ovulace se totiž kromě jiného odvíjí také od délky cyklu. V průměru se však udává 14. den od prvního dne menstruace, výjimkou však není ani 20. den cyklu.

TIP: Plodnost ovlivňují faktory jako zvýšená tělesná hmotnost, anémie a mnoho dalších. Pro další informace si přečtěte článek: Plodné a neplodné dny pod drobnohledem. Dozvíte se třeba to, jak na výpočet plodných dnů[6, 7, 8, 9, 10]

Ovulace a plodné dny

Je nutné si uvědomit, že plodné dny se nerovnají ovulaci. Jedná se zhruba o pět dní v měsíci, kdy je žena schopná početí. Plodné dny zpravidla začínají čtvrtým dnem před začátkem ovulace (včetně) a končí jeden den po jejím skončení.

A proč zrovna pět? Ačkoli je možné vajíčko oplodnit maximálně do 24 hodin po jeho uvolnění z vaječníků, neznamená to, že musí k pohlavnímu styku dojít vždy v den ovulace. Spermie jsou totiž schopny přežít v ženském prostředí 3 až 5 dní. Pokud tedy k pohlavnímu styku dojde čtyři dny před ovulací, spermie si na vajíčko několik dní „počkají“. [11, 12, 13, 14]

Jak poznat ovulaci?

Přesný termín ovulace se dá určit hned několika způsoby. Tím nejspolehlivějším je sledování folikulu, což je útvar tvořený jedním budoucím vajíčkem a vrstvou podpůrných buněk tvořící jeho obal. K pozorování procesu zrání folikulu je však zapotřebí ultrazvuk, blížící se ovulaci tímto způsobem tedy pozná jen lékař.

V běžných podmínkách vám k určení termínu vystačí i ovulační test, který lze běžně zakoupit v drogeriích i lékárnách. Zjistit, kdy je ovulace na spadnutí, se dá ale i jiným způsobem. Pokud tedy zrovna nemáte cestu do lékárny, poradíme, jak poznat ovulaci bez testu.

Kdy začíná ovulace, lze odhalit také na základě bazální teploty. Nejde však o klasické měření teploměrem v podpaží, nýbrž o pravidelné zaznamenávání ústní či poševní teploty, a to vždy bezprostředně po probuzení. Ideálně vždy v přibližně ve stejnou hodinu, a to ještě před tím, než vstanete z postele.

A co konkrétně vám teplota napoví? Pokud si ji budete měřit pravidelně, zjistíte, že zhruba v polovině cyklu vám teplota náhle stoupne zhruba o 3 desetiny stupně Celsia a na stejné hodnotě zůstane až do prvního dne menstruace. [15, 16, 17, 18, 19]

Sledujete svou ovulaci a plodné dny?

Tělesné příznaky ovulace

Jak se pozná ovulace? Ženy, které jsou více vnímavé ke svému tělu, dokáží ovulaci poznat i bez pomoci ovulačního testu, ultrazvuku či měření bazální teploty. Zaznamenávají například větší pocit vlhka a kluzka u poševního vchodu nebo pozorují cervikální hlen, který má konzistenci nevařeného vaječného bílku. Tento hlen poskytuje ideální prostředí pro spermie.

Co se týče děložního čípku, během ovulace je na omak měkký, krátký a je v něm hmatatelný otvor. V období neplodných dnů je naopak tuhý, dlouhý a bez otvoru. Některé ženy trápí takzvaná bolestivá ovulace, celý proces tedy doprovází bolesti podobné těm, které zažívají při menstruaci.

TIP: Co způsobuje bolestivou ovulaci čtěte na Rodicov.cz

Stejně tak může dojít i k ovulačnímu krvácení, ale jen v podobě špinění. Část žen také tvrdí, že má během ovulace zvýšenou chuť na sex. Kromě toho ale existují i další příznaky blížící se ovulace, které je možné sledovat. Jaké má ovulace příznaky kromě těch, které jsou popsány výše?

 • citlivější čich,
 • vyšší atraktivita,
 • celková citlivost těla – například bolest prsou. [20, 21, 22, 23, 24]

Anovulační cyklus

K tomu, aby mohla žena otěhotnět, je nutné, aby proběhla ovulace, v opačném případě nemůže být do vaječníku vyplaveno vajíčko. Pokud k tomuto procesu nedojde, mluvíme o anovulaci, která je typická jak pro dospívající dívky, tak pro ženy po menopauze. Vyskytnout se však může i u žen v plodném věku. Ty na problém obvykle přijdou až v momentě, kdy se jim nedaří otěhotnět. I přes anovulaci totiž může mít žena pravidelné menstruační krvácení.

Anovulační cyklus lze nejspolehlivěji poznat z ultrazvukového vyšetření. Další možností je laboratorní rozbor krve, který odhalí hormonální změny. A jaké jsou nejčastější příčiny anovulace? Obvykle se jedná o:

 • syndrom polycystických vaječníků,
 • poruchu štítné žlázy,
 • hormonální dysbalanci,
 • příliš nízkou nebo příliš vysokou tělesnou hmotnost,
 • extrémní fyzickou zátěž,
 • nízký či vysoký věk ženy,
 • stres.

Pokud k ovulaci u ženy nedochází, je nutné zahájit léčbu, která spočívá v hormonální terapii a úpravě životního stylu. Aby mohla pacientka s anovulací v budoucnu otěhotnět, je nutné s léčbou započít co nejrychleji.

Druhým opakem je vícečetná ovulace, během které dochází k uvolnění více vajíček najednou, často dvou. Pokud jsou tato vajíčka oplodněna, výsledkem jsou dvojvaječná dvojčata. [25, 26, 27, 28]

Zdroje: wikiskripta.eu, gynella.cz, leakrske.slovniky.cz, rehabilitace.info, lekarna.cz, medimerck.cz, sanatoriumhelios.cz, cz.clearblue.com, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, healthline.com, medicalnewstoday.com, betterhealth.vic.gov.au

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?