Když loni v říjnu ministerstvo zdravotnictví a VZP slavnostně rozjížděly ve dvou krajích „pilotní projekty“ systému IZIP, deset let starého, zakydaného kritikou ze všech představitelných stran a nakrmeného 2 miliardami, bylo to poměrně stylové entrée k hlavnímu ději velkého spektáklu, který špice českého zdravotnického systému právě nyní rozehrávají.
Parazitní organismus
IZIP po překvapivém vystoupení ministra zdravotnictví a premiéra s největší pravděpodobností končí. Oba pánové to oznámili ještě dříve, než skončily zmíněné pilotní projekty, které měly zjistit, zda systém IZIP náhodou nezačal po deseti letech sám od sebe fungovat.
A vida – šéf IZIP Jiří Pašek jásá, jak pilotní projekty dopadly skvěle, protože se do IZIP přihlásila třetina doktorů. A dále přichází se statečným argumentem, že deset let se musela budovat infrastruktura IZIP a teď to teprve začíná pořádně šlapat. Paškovo úsilí hájit něco, co je na první pohled zcela neobhajitelné (třetina doktorů je systému, který si hraje na eHealth, platná úplně stejně jako žádný doktor), má skutečně tragikomické rysy.
Jenže to, že přísný ministr Heger Paškovy argumenty oslyšel a mocně zavelel k likvidaci IZIP, bylo asi tak poslední mocné gesto, které si mohl dovolit.
Následovat bude velmi náročné a jemně strukturované psychologickoprávnické drama, jen co se zjistí, co všechno je na IZIP navázáno a jaké jsou podmínky uzavřených smluv a důsledky jejich vypovězení.
Tak například IZIP vedle zdravotních knížek obhospodařuje také celý internetový portál VZP, přes nějž běhají i všelijaké účetní operace.
Přetrhá-li VZP vazby s IZIP tak radikálně, jak si představuje Leoš Heger, hrozí totální kolaps pojišťovny. Ale přetrhá-li je jen u zdravotních knížek, zatímco na portálu nechá firmu IZIP dále vydělávat, bohatýrské Hegerovo a Nečasovo gesto ztratí více než půlku přitažlivosti. Jak vidno, IZIP se dokázal do organismu VZP velmi umně včlenit. Paralela s parazity samozřejmě napadne jen škarohlída. Manažeři obou institucí budou mluvit spíš o outsourcingu a synergiích.
Čas žhavit mozky
Na drama by přitom úplně stačily i potíže způsobené systémem zdravotních knížek. Na těch jsou supercitlivá data pacientů. A ta dost možná patří společnosti IZIP, jelikož pacient-klient VZP překvapivě neuzavřel smlouvu o elektronické zdravotní knížce s VZP, nýbrž s IZIP. Firma to má za hotovou věc, právní výklad ministerstva zdravotnictví se liší. Kdo si vsadí? Tady už se dostáváme k žánru gangsterky.
IZIP tvrdí (a má to ve smlouvách), že zřekne-li se VZP projektu zdravotních knížek, ztratí 51% balík akcií, který loni koupila (dostane místo něj zpátky milion, který do něj vložila). V takovém případě by se data 2,5 milionu klientů IZIP s 200 miliony klinických záznamů ocitla v rukou firmy IZIP, již bude stoprocentně vlastnit pár měsíců stará švýcarská společnost s nejasnou vlastnickou strukturou, nulovou obchodní historií, nulovou pověstí a nejasným podnikáním, jež je na příslušných místech určeno jen jako držení a přeprodej majetku. Ano, asi i citlivých zdravotnických dat.
Čím více vyplouvají na povrch podivuhodnosti kolem IZIP, tím spíše se zdá, že rozhodnutí projekt opustit je správné. A konec příběhu je stále otevřený, nemusí skončit tak zle, jak to na první pohled vypadá. Management VZP i příslušní úředníci na ministerstvu by ovšem měli žhavit mozky, aby našli cestu, která by se hrozící šlamastyce vyhnula. Hlavní prioritou VZP i ministerstva teď musí být zbavit se IZIP bez trvalých následků. I na hledání nového systému, viníků, ba i na pláč nad ztracenými 2 miliardami může dojít. Ale radši až potom.