Nějakou formu vědeckého hodnocení zdravotních technologií (HTA) zavedla kromě Kanady a Spojených států i většina evropských zemí. Velkou pozornost mu věnují ve Skandinávii, Holandsku nebo Belgii, inspirovat se ale můžeme i v Británii, Německu nebo Švýcarsku.
„V současnosti je Česká republika jednou z mála vyspělých zemí, ve které není formalizován proces HTA,“ řekl nedávno náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Podle propagátora HTA a odborníka na ekonomiku zdravotnictví Tomáše Doležala jsou několik kroků před námi i země, které si obvykle za vzor nedáváme. „Musíme se už stydět i před východoevropskými zeměmi, nejen před západoevropskými. Příští týden strávím v Bukurešti, kde se projektu HTA intenzivně věnují,“ uvedl Doležal.
Už v roce 2010 vyzvali představitelé EU zbylé členské státy, aby HTA zavedly. V roce 2013 vstoupí v účinnost směrnice Evropské unie, podle které mají jednotlivé národní agentury svoje závěry z hodnocení technologií sdílet a spolupracovat. Důkazy o účinnosti by si tedy každý stát nemusel složitě shánět sám.
S příchodem stále dražších nových přístrojů a léků se potýkají všechny vyspělé země. Klíčová otázka by měla znít, jestli je novinka o tolik účinnější, aby se za ni vyplatilo vynaložit peníze navíc.
Rozhodnout nakonec vždy musí politici a plátci, u nás zdravotní pojišťovny. HTA jim k tomu dává argumenty, kolika pacientům technologie prospěje, o kolik je lepší než dosavadní postupy a kolik to bude stát.
Pracuje s pojmy jako cena za rok kvalitního života. Například britská agentura má jako orientační hranici, kdy se vyplatí z veřejných peněz platit za léky, cenu 30 tisíc liber (asi 950 tisíc korun). Více schválí jen ve výjimečných případech.
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.