Jan Jelínek odpovídá II.

15. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"Navržený zákon o zeniskových nemocnicích zajišťuje výhodnější ekonomické podmínky v soutěži proti těm, kteří na neziskovost nepřistoupí. Přitom těm "vyvoleným" zajišťuje kontraktační povinnost pojišťoven i pro další zakládané ambulance - tedy zvýhodněnou konkurenci ambulancím stávajícím," tvrdí Jelínek...


Je podle vás stávka lékařů nesmysl? Zajímá vás proč se bouří praktici? Zeptejte se na to Jana Jelínka, místopředsedy Sdružení praktických lékařů ČR a zástupce krizového štábu. Na vaše otázky bude odpovídat v on-line rozhovoru na Zdraví.Euro.cz.

1) Pane doktore, proč se praktičtí lékaři míchají do problémů nemocnic, tato otázka se jich přece vůbec netýká.

2) Pane doktore, proč nemají praktičtí lékaři povinnost starat se o své pacienty 24 hodin denně, tedy jinými slovy zajiš'tovat LSPP,tak jak je to běžné např.v Německu? Za svoje pacienty přece berou platby, tak by jejich povinnost starat se o tyto pacienty měla být rozšířena i na dobu odpolední, noční a dobu pracovního klidu a volna. Zřejmě mají praktičtí lékaři tak dobré příjmy, že sloužit přes čas je již nezajímá a doplácí na to právě lékaři v nemocnicích, kteří suplují práci praktických lékařů.

Děkuji za odpovědi MUDr.Milan Navrátil

Interní hematoonkologická klinika

FN Brno PMDV Bohunice

Vážený pane doktore,

Bylo by dobré se seznámit s textem návrhu zákona o neziskových nemocnicích. Praktiků i všech ambulantních lékařů se tento návrh týká. Opakovaně zdůrazňuji, že princip neziskových organizací ve zdravotnictví vítám, pokud to bude alternativa, kterou si tato zařízení zvolí jako výhodnější. Pokud je to ale záminka pro praktické vytěsnění nepohodlné soukromé části zdravotnictví ze systému poskytování péče hrazené zdravotním pojištěním, pak je to jen podvod na občanech.

Navržený zákon zajišťuje výhodnější ekonomické podmínky v soutěži proti těm, kteří na neziskovost nepřistoupí. Přitom těm „vyvoleným“ zajišťuje kontraktační

povinnost pojišťoven i pro další zakládané ambulance - tedy zvýhodněnou konkurenci ambulancím stávajícím. Když si k tomu přidáte ministrovy proklamace, že vlastně každý doktor může být praktikem, je to geniální tah, jak pod záminkou dobré myšlenky zřídit systém centrálně řízených nemocnic s poliklinikami s přímým vlivem státních úředníků a ze hry vyřadit každého, kdo se třeba ministrovi znelíbí.

Taková malá kolektivizace ve zdravotnictví, na kterou buď přistoupíme, nebo nás znevýhodněné podmínky vytlačí z kola ven.

K druhé části Vaší otázky je nutno připomenout, že ta takzvaná „kapitace“, neboli platba praktickým lékařům za zaregistrovaného pacienta, byla vypočítána na provozní náklady ordinace při pracovní době 8,5 hodiny v každý pracovní den.

Osobně nevěřím, že byste toto nevěděl a že byste třeba Vy sám sloužil noční služby zadarmo. Permanentní péče rodinných lékařů v Německu se odehrává v prostředí spoluúčasti pacientů na platbách a jejich zájmu na efektivním využití prostředků zdravotního pojištění.

Německý lékař není každodenně konfrontován s náporem 50 i více pacientů v běžné ordinaci a německý pacient zdravotní péči nevnímá jako cosi zadarmo. Příjmy německých lékařů také leží v jiné rovině a mimochodem průměrné příjmy soukromých lékařů všech odborností v Německu jsou vyšší, než průměrné příjmy lékařů zaměstnanců.

To proto, že podnikání je zatíženo rizikem, které nese podnikatel sám a ne jeho

zaměstnavatel. U nás je to s tím rizikem stejné, ale s těmi příjmy naopak. Pokud o prakticích nebo v souvislosti s nimi veřejně uvádí, že pracují méně než 20 hodin týdně a berou za to stotisícový plat, je to lhář a lže účelově. Je mi líto, že tyto lži zřejmě ovlivnily i Vás, protože jinak si neumím vysvětlit Vaši otázku.

Váženy pane doktore, rada bych znala Váš důvod, proč jako prakticky lékař bojujete proti páteřní síti nemocnic ve formě neziskových obchodních společností? Jde přeci o formu obvyklou ve vyspělé Evropě? Kam chcete potom umístit Vaše pacienty, kteří budou chronicky či vážne nemocní, budou vyžadovat nákladnou péči a pro nemocnice zaměřené na zisk nebudou lukrativní?? Pro mě je, bohužel, jediným vysvětlením to, že v neziskových nemocnicích je rovněž garantována určitá tabulková mzda zdravotníku, a to, zda se mi, je hlavni důvod . Oba jistě víme, ze nejde o žádné znárodnění, kraje ty nemocnice nevlastni , pouze je spravují.

S pozdravem MUDr. Sojáková Marcela, VFN, Praha

Chápu Vaše obavy, ale s tou páteřní sítí je to právě naopak. Navrženým zákonem je právě ohrožen provoz zejména léčeben dlouhodobě nemocných a tzv. lůžek následné péče. Páteřní síť nemocnic přístup pacientů na lůžka ohrožuje a omezuje, rozhodně ho nerozšiřuje. Nemocnice, které se nepodvolí diktátu ministerstva, budou moci pracovat dále, ale ne za úhradu pojišťoven.

Ty jim proplatí jen neodkladnou péči. Tedy pokud se bojíte situace, že by třeba pro Vás v případě potřeby nebylo vhodné místo na nemocničním lůžku, měla byste se obávat účinnosti právě toho sporného návrhu zákona o neziskových nemocnicích. Může se totiž stát, že bude na výběr, zda bude starý a bezmocný pacient ležet na akutním a nesmyslně drahém lůžku nezařízeném na péči, kterou on potřebuje, nebo si bude neakutní péči platit ze svého v nemocnici, které platí pojišťovny jen za péči akutní, nebo se na lůžko nedostane vůbec.

Současná síť nemocnic je rozsáhlá a potřebuje redukci. Ta musí proběhnout podle potřeby určitých typů lůžek a podle odborných kritérií. Navržená pseudoreforma uznává za hlavní kritérium jen ochotu nemocnice podřídit se vlivu ministerstva. O Občana tady vůbec nejde, moc doktora Ratha a jeho blízkých je přednější. Proti tomuto principu a metodám, jakými toho má být dosaženo se stavím.

Své dotazy můžete posílat na adresu soukupovai@mf.cz do 15. května 2006.

Prosíme posílejte nejvíce dva dotazy. Zkontrolujte, zda emailová adresa, na kterou dotaz posíláte, je správná. Děkujeme.

(iso), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?