Tým expertů z univerzity v japonském městě Kjótu odebral kmenové buňky dospělým myším a změnil počet genů tak, že vznikly buňky velmi podobné prvotním zárodečným buňkám, z nichž se vytvářejí u mužů spermie a u žen oocyty (zárodečné vaječné buňky).
Poté vědci uměle vytvořili vaječník tak, že vznikající vajíčka obklopili jinými typy podpůrných buněk, které se normálně nacházejí ve vaječnících. Vaječník pak transplantovali živým myším. U nich buňky dorostly v oocyty, které vědci myším odebrali, oplodnili je ve zkumavce a znovu je implantovali budoucí matce.
Výsledkem byla narozená zdravá myší mláďata, která dokonce byla v dospělém věku schopná reprodukce.
Podle expertů experiment zvyšuje pravděpodobnost, že ženy neschopné samy produkovat přirozenou cestou vajíčka, by si je mohly nechat vypěstovat ve zkumavce ze svých vlastních buněk.
Vedoucí výzkumu profesor Mičinori Saitó uvedl, že zmíněná metoda ještě nepředstavuje léčbu pro lidi trpící problémy s neplodností a že k takové léčbě zbývá ještě urazit dlouhou cestu. Zároveň ale prohlásil, že tým „má v úmyslu pokračovat s výzkumem u opic a u lidí“.
Kmenové buňky, které se vyvíjejí ve specializované tělní tkáně, vyvolaly ve vědecké obci velké vzrušení, protože nabízejí šanci obnovy orgánů poškozených při nemocech či nehodách.
Donedávna byl ale jediným způsobem, jak získat kmenové buňky, jejich odběr z embryí. To je kontroverzní proces, protože s sebou nese nutnost zničení embrya.