„Z technologického hlediska je prakticky vyloučeno, aby byly destiláty nebo lihoviny při výrobě kontaminovány takovým množstvím metanolu, které akutně ohrožuje zdraví či přímo život,“ uvedl Klanica.
O tom, zda výrobce nebo prodejce takové potraviny spáchal trestný čin, musí rozhodnout orgány činné v trestním řízení. Podle Klanici by se mohlo jednat o paragrafy trestního zákoníku, které hovoří o ohrožování zdraví závadnými potravinami, ať už úmyslně či z nedbalosti. Za ty počítá trestní zákoník v případě úmrtí více než dvou osob až s 12 roky vězení.
„Snažíme se o to, abychom prostřednictvím analýz společně s ostatními institucemi zdroj odhalili. Vzhledem k množství vzorků a požadavkům na rychlost jsme rozložili síly a testujeme v akreditovaných laboratořích SZPI i v laboratořích, které využíváme k úřední kontrole potravin,“ řekl Klanica.
Aktuálně na otravu metanolem zemřelo už osm lidí, dalších více než dvacet je hospitalizováno, většina je v kritickém stavu udržována při životě pomocí přístrojů. Ti, kteří přežijí, si zřejmě odnesou trvalé následky, především slepotu.
SZPI proto rozjela masivní kontroly po celé republice a premiér Petr Nečas (ODS) požádal ministra zdravotnictví Leoše Hegra (TOP 09), zemědělství Petra Bendla (ODS) a vnitra Jana Kubiceho, aby přijali opatření, které by zabránilo dalším úmrtím.