PRAHA - Vedou ji k tomu ekonomické důvody.
„Skončilo to dnes na patu. Pojišťovny se dohodnout nechtějí,“ řekl po jednání Rath. „Návrhy, které doktor Rath předložil, znamenají finanční rizika pro systém a snížení dostupnosti péče. Proto jsou pro nás nepřijatelné,“ vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.
Podle Vladimíra Kothery ze Svazu zdravotních pojišťoven nepřišel Rath s ničím výrazně novým.
Trval na navýšení ceny lékařské práce v seznamu zdravotních výkonů od července, jak mu to koncem loňského roku slíbila Emmerová. Ta však novinářům řekla, že po zvážení analýz pojišťoven s navýšením ceny lékařské práce k červenci nepočítá.
Pojišťovny tvrdí, že když se zvýší cena lékařské práce na dvojnásobek, stoupne desetimiliardový dluh pojištění o dalších 24 miliard. Plat lékaře by stoupl z necelých 40.000 na 85.000 korun.
„Navrhli jsme vyzkoušet návrh komory a současně začít s přepracováním seznamu, podle kterého jsou lékaři placeni. To doktor Rath odmítl,“ dodal Kothera.
Rath pojišťovnám nabídl další propracování svého návrhu tak, aby v žádném, ani teoretickém případě, nemohl stoupnout výkon lékařů, aby tedy nepřekročili finanční limit. Cena lékařské práce je součástí ohodnocení výkonu.
Čím více lékaři udělají výkonů, tím více si vydělají. Pokud by při lepším ohodnocení práce zachovali dosavadní výkonnost, systém by to podle pojišťoven položilo.
Rath dodal, že navrhl pojišťovnám, aby zvýšené platby dostalo jen zařízení,
které ošetří minimálně 90 procent pacientů loňska. To by zaručilo, že dostupnost
péče nebude výrazněji omezena.
ČTK