ŠARM AŠ-ŠAJCH - USA pracují na dohodě o přístupu chudých zemí k životně důležitým drahým lékům. Uvedl to americký obchodní zmocněnec Robert Zoellick na
dvoudenním zasedání Světové obchodní organizace (WTO), které v Egyptě skončilo.
Šéf WTO na něm v sobotu vyjádřil obavy z toho, v jakém stavu jsou jednání o liberalizaci světového obchodu.
Během setkání v letovisku u Rudého moře se totiž ministrům nepodařilo překonat nesrovnalosti v pohledech na liberalizaci světového obchodu se zemědělskými produkty. Podle ministrů bylo ale setkání přínosem pro zářijové setkání v mexickém Cancúnu.
„Jednám s (farmaceutickými) firmami, jednám s africkými zeměmi, jednám s Brazílií a Indií,“ uvedl Zoellick ke sporu o drahých léčivech. Spojené státy v prosinci dohodu zablokovaly.
Dohoda by měla usnadnit chudým zemím přístup k drahým, životně důležitým lékům, například proti AIDS, tuberkulóze či malárii.
Farmaceutické firmy, které léky vyvíjejí, se bojí vzdát se patentové ochrany, protože by je ústupek připravil o trhy. Preparáty by poté mohli začít vyrábět generičtí výrobci, například z Indie či Brazílie. Výrobci původních léků se obávají, že levné preparáty poté budou pašovány zpět na západní trhy.
Odvětví chce tento problém vyřešit v Cancúnu. Záležitost je spolu se zemědělstvím jedním z klíčových testů jednání ve WTO, která mají vést k liberalizaci obchodu a rozvojovým zemím z něj přinést větší výhody, napsala agentura Reuters.
ČTK