Nespokojení praktičtí lékaři ve čtvrtek splnili své hrozby. Zavřeli ordinace a demonstrovali před budovou ministerstva zdravotnictví v Praze.
Požadovali odchod ministryně Milady Emmerová (ČSSD). Tu viní ze všech svých finančních problémů. Prezidenta České lékařské komory Davida Ratha, o němž se spekuluje jako o budoucím náměstkovi ministryně zdravotnictví, účastníci protestního shromáždění vypískali. Premiér Jiří Paroubek se domnívá, že stávka ničemu nepomůže.
„Demisi, demisi,“ znělo na protestním shromáždění před budovou ministerstva zdravotnictví, které začalo symbolicky ve 12.05 hod., aby tak přibližně 2000 praktických lékařů, zubařů a lékárníků naznačilo, že je pět minut po dvanácté na řešení systémových změn ve zdravotnictví.
Praktičtí lékaři v celé republice již ráno na celý den zavřeli své ordinace a v poledne na jednu hodinu se k nim přidali i lékárníci, někteří zubaři a ambulantní specialisté.
Kdo z pacientů potřeboval ošetření, musel se obrátit buď na ambulance nemocnic, nebo na pohotovost či záchrannou službu. Většina pacientů ale se stávkou lékařů počítala a včas se přeobjednala na jiný den.
Stěžují si na pozdní platby
V odlehlých místech praktičtí lékaři ordinovali, protože v případě akutního stavu měl pacient velmi daleko do dalšího zdravotnického zařízení. Hlavním tématem všech řečníků, kteří na pódiu vystoupili, byly pozdní platby od zdravotních pojišťoven.
Ty jim platí s dvouaž tříměsíčním zpožděním a s tím jsou lékaři nespokojeni. Neviní však pojišťovny, ale ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou, která podle nich nutí pojišťovny vydávat víc, než vyberou, a tak se pojišťovny zadlužují. Emmerová to ale odmítá.
Některé transparenty vyjadřovaly ekonomickou situaci praktických lékařů. „Jsem syn lékaře, umřu hlady,“ hlásal jeden z nich, rozvinutý nad kočárkem s dítětem. Další oznamoval: „Přenechám ordinaci. Značka - nutno doplatit nájemné.“
Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů, k demonstrantům mimo jiné řekl: „Raději zavřeme své ordinace na jeden den než navždy. Náš protest není namířen proti pacientům, ale proti nekompetentnímu ministerstvu.“ Sklidil za to velký aplaus.
Když řekl, že za skandální považují vyhrožování neuzavřením či rušením smluv s protestujícími lékaři či požadavek na snížení jejich kapitační platby, ozvalo se „hanba, hanba“.
Ocenili Paroubka
Místopředseda uvedeného sdružení Jan Jelínek ocenil premiéra Jiřího Paroubka. „Vzal odpovědnost za české zdravotnictví na sebe a zahájil jednání. A my v jednání budeme pokračovat.“ Na to se ozval potlesk.
Jelínek ale vzápětí řekl, že „bohužel i z jeho úst zazněla výhrůžka“. Vadilo mu, že nabádal pojišťovny, aby lékařům za stávku strhli peníze. Označil to za „pokus premiéra demokratického státu zasahovat do smluvních vztahů soukromých partnerů“. Na to se zase ozval pískot.
Jelínek napadl i prezidenta ČLK Davida Ratha. Řekl, že „Rath když někam přijde, umí říct, co ti, co ho poslouchají, chtějí slyšet, ale používá fakta, která se mu hodí.
Dnes je mezi námi a nestydí se tady stát. Vyzývám lékaře, aby zahájili proces očisty lékařských organizací, který si dovolím nazvat derazitací.“ V tu chvíli Rath stál jen několik metrů před tribunou v první řadě a měl kamenný výraz tváře. Účastníci totiž Jelínka povzbudili skandováním „Rath domů.“
„Neprofesionalita a nekoncepčnost vlády torpédují vaši práci a ohrožují fungování systému zdravotnictví nejen v Praze, ale i v republice,“ řekl protestujícím lékařům Bém.
Pak se na pódiu vystřídali nejrůznější řečníci z krajů. V průběhu protestního shromáždění dostali praktičtí lékaři pozvání od ministryně zdravotnictví Milady Emmerové k jednání.
Když demonstrace skončila, trojice lékařů za Emmerovou odešla. Po více než dvou hodinách se však rozešli s tím, že v debatě budou pokračovat. Jelínek Právu řekl.
„Bude-li prostor pro jednání, budeme v jednání pokračovat. Jakmile se zastaví, pozveme lékaře k protestnímu shromáždění znovu a možná někam jinam,“ řekl Jelínek a dodal: „Jsme schopni nátlak stupňovat.“
Stávka lékařů podle premiéra Jiřího Paroubka ničemu nepomůže. Řekl to před novináři v Havířově. „Kromě toho lékaři, kteří šli stávkovat, ani nic neriskují. Ani jejich paušální platba za ten den se sebrat nedá,“ řekl.
Dodal, že děkuje naprosté většině lékařů, kteří zůstali v ordinacích a projevili odpovědnost. Prezident Václav Klaus řekl včera Právu v reakci na stávku lékařů:
„Nechci dělat silácké soudy. Zdravotnictví je v hluboké krizi a vyžaduje zásadní a radikální zásahy. Protest lékařů je jeden ze symptomů této dlouhodobé krize. V této situaci nepomohou žádné kosmetické úpravy, ale je potřeba říznout. Nestačí někde v rozpočtu vyšťárat dvě nebo tři miliardy, všechny současné kroky jsou chabé náplasti, které neřeší podstatu. Bohužel už dlouho vlády nenacházejí řešení.“
Václav Pergl,
Právo