Nemocnice v kraji dosud solidárně čekaly, jak dopadne jednání v Prachaticích, kde byla ohrožena činnost ortopedie. Zbývajících sedm nemocnic se s pojišťovnami shodlo už minulý týden.
„Pojišťovny deklarovaly zájem ortopedickou péči nasmlouvat, podmiňují to kladným stanoviskem komise ministerstva zdravotnictví, která jednat 12. prosince,“ uvedl Čarvaš. O smlouvách pak bude definitivně hlasovat valná hromada, to znamená rada Jihočeského kraje, na schůzi 20. prosince. „K tomu dni bychom měli dostat od vlastníka nemocnic souhlas k podpisu smluv, a 21. bychom je měli podepsat. Na technických věcech jsme dohodnuti, je předpoklad, že by to mělo klapnout,“ dodal Čarvaš.
Poslední kolo jednání mezi nemocnicemi a pojišťovnami bylo minulý čtvrtek přerušeno právě kvůli prachatické ortopedii, která v dosavadních návrzích zdravotních pojišťoven neměla zajištěnou budoucí existenci. Za zachování této péče v dosavadním rozsahu podepsalo petici více než 15.000 občanů. Kvalitu tamní ortopedie ocenila i Česká ortopedická společnost.
„V Prachaticích provádíme ročně přibližně sto totálních endoprotéz kyčlí a kolen. Zastavení financování těchto zákroků ze strany VZP by mělo nepříjemný dopad na celou spádovou oblast,“ uvedl Čarvaš.
VZP už nyní financuje ortopedické zákroky v jihočeských nemocnicích mnohem méně než v ostatních krajích. „V Jihočeském kraji s přibližně 630.000 obyvateli hradí 1232 totálních endoprotéz kyčlí a kolen, sousednímu Kraji Vysočina se zhruba 500.000 obyvateli ale dává finance na 1979 operací tohoto druhu,“ upozornil jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).