„Dosud jsme nejvíce případů evidovali v letech 2009 a 2011, kdy bylo v kraji zaznamenáno shodně 218 případů lymeské borreliózy,“ uvedl Kotrba. Loni se nejvíc lidí nakazilo na Českobudějovicku. Tam hygienici zaregistrovali 75 případů.
Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Borrelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky, není proti ní žádné očkování.
Za nebezpečnější onemocnění, které přenášejí klíšťata, považují doktoři encefalitidu. Tou se loni v Jihočeském kraji nakazilo 126 lidí, což je o jeden více než v roce 2012. „Loňský výskyt patřil ve srovnání posledních patnácti let k těm nejnižším,“ řekl Kotrba. Například v roce 200 hygienici zaznamenali 233 případů encefalitidy.
Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, případná klíšťata po návratu domů okamžitě odstranit.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).