Původně měli zájemci o poskytování domácí hospicové péče posílat žádosti od půlky do konce února. "Oproti předchozím letům se zpřísnily požadavky pro udělení dotace. Kraj začal vyžadovat vyšší specializaci lékařů a sester, jenže počet paliativních lékařů na celé jižní Moravě je nedostačující. Hrozilo by tak, že rodiny, které se chtějí postarat o své příbuzné v posledních chvílích doma, by se neměly na koho obrátit," uvedl opoziční zastupitel Jan Grolich (KDU-ČSL).
Podle Vojty vznikl požadavek na vyšší odbornost kvůli doporučení odborného týmu, který pro kraj pracuje na tématech souvisejících s paliativní péčí. "Počet subjektů, které by tuto podmínku v roce 2020 nesplnily, je ale zatím relativně široký, proto jim vyjdeme vstříc a podmínku na odbornost odstraníme," uvedl Vojta. Dodal, že cílem kraje je podporovat domácí hospicovou péči a zvyšovat kvalitu služeb.
Kraj podporuje domácí hospicovou péči od roku 2015. V prvním roce poskytl příspěvek sedm milionů, v dalších letech už dával po deseti milionech. Nejvíce peněz každoročně dostává Diecézní charita Brno, která se stará o stovky klientů. Peníze ale dostávají i další organizace, patří mezi ně například charita v Kyjově, Vyškově nebo Veselí nad Moravou, ale také organizace Zdislava nebo Hospic sv. Alžběty. Než kraj začal domácí hospicovou péči podporovat, zemřelo v domácím prostředí za podpory paliativní péče za rok kolem 200 lidí. V prvním roce podpory kraje už jich bylo 350 a od té doby se počet takových lidí zvyšuje, předloni jich bylo přes 500.