Julínek chce kvůli zákoníku měnit platy

24. 11. 2006 9:25
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministr zdravotnictví chce, aby výši platů určovali sami ředitelé nemocnic, nikoli vláda. To by byla zásadní změna v tom, jak jsou lékaři ve státních nemocnicích odměňováni...


Ministr na sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče řekl, že o jiné konstrukci platů uvažuje zejména kvůli novému zákoníku práce, který začne platit v lednu.

Podle této normy lékaři budou moci ročně odpracovat méně přesčasových hodin než dosud. To znamená, že nemocnice budou muset přijmout další lékaře. Na jejich mzdy však nejsou peníze a také lékařů je v Česku dlouhodobě málo.

Změny, které Julínek navrhuje, by podle něj pomohly vyřešit především očekávaný nedostatek peněz na platy lékařů.

Doposud mají zdravotníci ve státních nemocnicích tarify stanovené vládou, v soukromých nemocnicích mají dohodnutou mzdu. Julínek by chtěl přejít na systém dohodnutých mezd i ve státních nemocnicích. Ředitelé by tak nebyli tarify vázáni.

Proti této změně se ostře postavil předseda odborářů Jiří Schlanger.

Ani tato úprava zákona, jak ji navrhuje odstupující ministr, však neřeší předpokládané problémy, které nový zákoník od počátku příštího roku přinese. Projednávání změny zákona by totiž trvalo řadu měsíců.

Odklad nebude

Ministr Julínek se na středečním sjezdu také snažil přinutit odboráře, aby podpořili odklad nového zákoníku práce. To se mu nezdařilo.

O tom, že zákoník odloží, uvažovala i Topolánkova vláda. Nakonec však od tohoto plánu po protestech odborů a po nesouhlasu tirpartity ustoupila.

Tento týden však poslanci KDU-ČSL, zelených a ODS podali na některá ustanovení zákoníku ústavní stížnost. Ani ta však nazabrání tomu, aby norma začala plati.

Omezení péče zatím nehrozí

Jak změny v zákoníku práce zasáhnou pacienty? Deník Aktuálně.cz oslovil dvě desítky nemocnic. Zástupci nemocničních zařízení se shodují: Za žádnou cenu nedopustíme, aby se změny v zákoníku jakkoli dotkly pacientů.

Oslovené osoby z vedení nemocnic se však shodují, že jim platnost nového zákoníku práce způsobí nemalé komplikace. „O problémech se vědělo už dopředu, ale nikdo na naše připomínky nebral ohled,“ tvrdí Milan Burša, ředitel chomutovské nemocnice.

Aby splnily podmínky zákoníku práce, žádají nemocnice navýšení finančních prostředků na mzdy lékařů.Peníze však nejsou.

Podle ředitelů nemocnic hrozí největší problémy v zabezpečení pohotovostní služby. Představitelé středočeského kraje a některých nemocnic už dříve upozorňovali na potíže, které nový zákoník přinese v záchranné službě.

Obcházení zákona?

Třiasedmdesát poslanců ve středu podalo na nový zákoník práce ústavní stížnost. Ta se však netýká paragrafů, které souvisejí se zdravotnictvím. Navíc ústavní soud stížnost pravděpodobně nestihne do začátku příštího roku projednat.

Očekávané problémy by měla vyřešit novela zákoníku. „Všichni vědí, že se zákoník práce bude muset znovu změnit,“ vzkázal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prostřednictvím svého mluvčího Tomáše Cikrta. „Dobré řešení pro první čtvrtletí příštího roku kromě odkladu platnosti zákoníku není,“ tvrdí. Ministerstvo připravuje novelu zákoníku, ta však nebude shválena v nejbližších měsících.

Jak si tedy v lednu české zdravotnictví poradí s novým zákoníkem? „Bude se to řešit po česku,“ myslí si mluvčí ministerstva zdravonictví s tím, že dojde k obcházení zákoníku a vytváření různých kliček.

Aktuálně.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?