Julínek: Co pojišťovny vydělají, ať si nechají

27. 3. 2008 8:55
přidejte názor
Autor: Redakce
Po privatizaci devíti menších pojišťoven počítá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek s tím, že jim výhledově nechá veškerý jejich zisk. Pro ČSSD, ale i pro lidovce a zelené může být tento bod tabu, jež může Julínkovi zkomplikovat jeho boj o celou zdravotní reformu...


Mít svou zdravotní pojišťovnu může být v budoucnu ještě lepší byznys, než se dosud zdálo.

S privatizací pojišťoven Julínek počítá už za rok. Po převodu na akciovky budou muset nejdříve vracet 85 procent ze svého zisku klientům, ale po pěti letech toto omezení padne. Podle zákona budou vybírat povinnou zdravotní daň, což znamená jisté tržby. Jiný zákon jim na druhou stranu přesně vymezí rozsah standardní péče, kterou budou muset hradit. Pak bude záležet jen na nich, kolik dokážou na péči uspořit.

Právě toho, že budou pojišťovny na svých klientech šetřit, se bojí menší koaliční strany - lidovci a zelení. Proto zatím Julínek nemá pro převod pojišťoven na ziskové akciovky vyjednanou podporu ve vládě.

„Regulace zisku pojišťoven je ale téma, o kterém se ještě budeme v koalici bavit,“ říká Julínkův náměstek Marek Šnajdr. Za pětiletou lhůtu by ale ministerstvo jít nechtělo.

Julínek zatím tají, jak privatizace přesně proběhne. Jasné je, že VZP zůstane státní. Devět menších pojišťoven získá podle informací HN ten, kdo dá nejvíc. Ovšem zakladatelé a nynější správci pojišťoven budou mít přednostní právo a možnost dorovnat nejvyšší nabídku.

Pasáž, která uvádí, že regulace zisku bude platit po dobu pouhých pěti let, je ukrytá ve věcném záměru novely zákona o zdravotních pojišťovnách, který bude příští týden schvalovat vláda.

„Cílem dočasné regulace tvorby a rozdělení zisku je ochrana pojištěnců a prostředků veřejného zdravotního pojištění… do doby standardního fungování konkurenčních mechanismů,“ píše se v Julínkově záměru zákona o zdravotních pojišťovnách, který by měl začít platit v roce 2009.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE

Petr Vašek, Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?