Norma má platit od ledna a v souladu s evropskou směrnicí omezuje přesčasy lékařů. Zdravotnictví ale nemá dvě miliardy korun na zavedení normy, a tak v nemocnicích budou chybět lékaři a některá oddělení se budou zavírat, varovali ředitelé.
„Pokud se najdou v novém zákoníku práce jakékoli nedostatky a chyby, my jsme připraveni okamžitě o nich jednat a v parlamentu podporovat, aby věci byly dobře,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor Milan Štěch (ČSSD). Zdůraznil, že odbory udělají vše pro to, aby norma dobře sloužila už od ledna. „Nabízíme širokou spolupráci, budeme pomáhat jakékoli vládě,“ prohlásil.
Julínek řekl, že se obává nepříznivých dopadů nového zákoníku práce stejně jako odboráři. „Chápu, že svaz se těžko může vzepřít centrále, a tak i když mají zdravotnické odbory výhrady k textu normy, trvají na tom, že musí od ledna platit,“ poznamenal.
Ministr se zmínil i o tom, že v souvislosti s novým zákoníkem práce uvažuje o změnách v odměňování. Doposud mají zdravotníci ve státních nemocnicích tarify stanovené vládou, v soukromých nemocnicích mají dohodnutou mzdu. Julínek by chtěl přejít na zákon o mzdě i ve státních nemocnicích. Vyřešil by se tím podle něj i problém chybějících miliard, protože ředitelé by nebyli vázáni tarify.
Jeho slova vzbudila mezi delegáty nevoli. Schlanger řekl, že odbory trvají na tom, že zaměstnanci vykonávající veřejnou službu budou standardně odměňováni. „Dovedeme si představit, že to budou dlouhodobě uzavírané smlouvy mezi zaměstnavateli a vládou, ale ve zdravotnictví ještě nikdy nebyla uzavřena vyšší kolektivní smlouva. My chceme, aby zaměstnanci byli pod jednotným tarifním systémem,“ řekl.
Dopolední jednání sjezdu završila předsedkyně Evropské konfederace odborových svazů veřejných služeb Anne-Marie Perretová, která se po projevu chopila kytary a zazpívala delegátům dvě dělnické písně ve francouzštině a italštině.
První sjezdový den by měl vrcholit volbou nového vedení. Schlanger chce obhájit post předsedy, z regionů přišlo pět dalších návrhů.
ČTK