Julínek pojistné nezvýší, chce omezit čerpání péče

28. 11. 2006 9:36
přidejte názor
Autor: Redakce
Odstupující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) neuvažuje, že by zvýšil povinné zdravotní pojištění, které u zaměstnanců činí 13,5 procenta z platu, z toho 9 procent platí zaměstnavatel za zaměstnance a 4,5 procenta zaměstnanec. Chce ale omezit péči zavedením poplatků u lékaře...


„Je to absolutně nemožné. Bylo by to zvýšení daňové zátěže obyvatel. Touto cestou nepůjdu. Bude výrazně ubývat počet aktivních lidí, zvýší se počet důchodců a nemůžeme aktivní obyvatele víc daňově zatížit. Tudy cesta nevede, je slepá,“ řekl právu Julínek.

Doplatky za léky

A kudy vede? „Odhalením všech rezerv, které máme, regulací péče, tedy poplatky atd.,“ řekl Julínek. Cestu vidí v racionalizaci zdravotního systému a v omezení čerpání zdravotní péče.

Julínek chce jít cestou jinou: stanovením doplatků za léky na 3000 Kč ročně a zavedením poplatků u lékaře. Přitom část levných léků, které jsou nyní plně hrazeny z pojištění, by si lidé hradili v plné výši. To by jim z kapes mohlo vytáhnout víc korun než dosud.

Padesát korun za návštěvu

„Každý občan v ČR přibližně čtrnáctkrát v roce navštíví lékaře, a to je nejvíc kontaktů v Evropě,“ řekl Julínek. Snížit tento počet kontaktů chce zavedením poplatků u lékaře, které by měly motivovat člověka k tomu, aby více rozmýšlel, zda s banálním onemocněním lékaře navštíví, nebo ne.

„Pacient si rozmyslí, jestli půjde s rýmou k lékaři na pohotovost, kdyby za tuto službu měl zaplatit třeba 50 korun,“ řekl Julínek.

Jeho úřad by rád zavedl i 50 korun za návštěvu jakéhokoli lékaře, tedy zřejmě i praktického. To by ale mohlo poškodit zejména důchodce, kteří k praktickému lékaři chodí velmi často a museli by tak dávat za každou návštěvu 50 korun. Julínek tvrdí, že poplatky u praktického lékaře možná zavedeny nebudou a budou se týkat jen specialistů.

„Poplatky nebudou rozhodujícím příjmem zdravotního pojištění, ale regulátorem, abychom zdravotní péči čerpali méně. Měly by nás více motivovat ke zdravému životnímu stylu,“ soudí Julínek.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?