Zjišťování účinnosti léčby dětské leukémie, indikace včasné operační léčby varlat u chlapců a výzkum léčebné očkovací látky posilující imunitu organismu napadeného zhoubným bujením jsou tématem vědeckých prací, jimž byla udělena letošní Cena ministra zdravotnictví. V pražském Hrzánském paláci je v pondělí předal ministr Tomáš Julínek.
Tým Jana Starého, který působí na Klinice dětské hematologie a onkologie v motolské nemocnici, se podílel na tvorbě nového léčebného postupu pro děti s akutní lymfoblastickou leukémií, což je nejčastější zhoubné nádorové onemocnění u dětí.
Dětský urolog Radim Kočvara z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí a jeho kolegové aplikovali do klinické praxe novou metodu léčby, která při operaci varikokély zachovává lymfatické cévy a neohrožuje tak do budoucnosti plodnost pacientů.
Varikokéla je onemocnění, při němž dochází k rozšíření žil varlete. Vzniká na počátku puberty a postihuje 15 až 20 procent chlapecké populace, avšak 80 procent postižených nepotřebuje chirurgický zákrok.
Tým Michala Šmahela z oddělení experimentální virologie Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze vyvíjí očkovací látky proti zhoubným nádorům. Šmahel uvedl, že oceněný grant zkoumá na myších možnost vakcinace karcinomu děložního čípku.
Právo