Předáci Julínkův krok vítají, potřebují však k odvolání stávkové pohotovosti souhlas celého vedení.
„Dnes jsem dopisem vyzval předsedy obou odborových organizací ve zdravotnictví, aby ukončili do 24 hodin stávkovou pohotovost. Pokud tak učiní, já přijmu jejich návrh na řešení přesčasové práce tak, abych vytvořil klid ve zdravotnictví,“ prohlásil ministr.
„Věcně to vítám, protože je to úleva pro všechny lidi v resortu,“ řekl předseda LOK Martin Engel. Zdůraznil, že on sám stávkovou pohotovost odvolávat nemůže, musí mít souhlas předsednictva LOK.
Podobně se vyjádřil předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger, který vítá, že se ministr „dostal s odboráři do shody“. Řekl, že návrh musí nejprve projednat výkonná rada svazu. Schlanger ale ještě chce od ministra písemné záruky.
Julínek rovněž řekl, že když odboráři nepřistoupí na jeho návrh, bude to pro něj důkaz, že problém politizují a na ničem se dohodnout nechtějí. „Co je za politizaci na tom, že lidé nechtějí dělat o osm hodin déle v základu, to je věcný problém, nemá s politikou nic společného,“ reagoval Engel.
Julínek uvedl, že pokud odbory jeho návrh odmítnou, stáhne svůj senátní návrh novely zákoníku práce. Řešení přesčasů a změna tabulkových platů na smluvní zůstane podle Julínka na odborné skupině, v níž jsou lidé z ministerstev práce a zdravotnictví, odboráři a zaměstnavatelé. Julínek dodal, že si nadále myslí, že jeho návrh je lepší, ustupuje však v zájmu zachování klidu.
Limit přesčasů stanovil loni nový zákoník práce. Lékaři pracují více, proto Julínek chtěl prodloužit základní pracovní dobu zdravotníkům o osm hodin. K tomu by si mohli nasmlouvat až osm hodin přesčasů. Julínek zároveň chtěl změnit tarifní platy na smluvní, nemocnice by podle něj tak mohly lépe zaplatit kvalitnější lidi.
Odboráři trvali na tom, že pracovní doba zůstane 40 hodin týdne a k tomu bude možno nasmlouvat až 16 hodin přesčasů. Smluvní platy odmítli. Nemocnice nemají dost peněz, když nebudou vázány tabulkami, příjmy zdravotníků klesnou. Dokladem podle nich jsou nemocnice, které se staly akciovými společnostmi. Tam jsou platy smluvní a výrazně nižší než v nemocnicích řízených státem. Návrh odborů podpořili zaměstnavatelé a je přijatelný i pro ministerstvo práce, které je garantem nového zákoníku práce.
ČTK