K vysokému věku přispívá radost z práce

6. 11. 2006 6:26
přidejte názor
Autor: Redakce
Tajemství dlouhověkosti tkví v návycích, které k delšímu životu přispívají ze 60 procent. Genetika se na tendenci k dlouhověkosti podílí pouze 15 procenty...


K takovým závěrům dospěla čínská Společnost starších lidí východní metropole, která o výsledcích svého bádání vydala i knihu.

Agentura Nová Čína se zaměřila na tajemství pěti desítek z více než 800 lidí starších 100 let, kteří v současné době žijí v Šanghaji.

Životní návyky mají hlavní podíl

„Genetické faktory přispívají k dlouhověkosti jen z 15 procent, sociální prostředí se podílí deseti procenty, zlepšená zdravotní péče osmi a podnebí sedmi procenty,“ upozorňuje místopředseda společnosti Wang Čchuan-fu.

„Avšak návyky starých lidí tvoří 60 procent“ tajemství jejich vysokého věku,“ ujišťuje Wang.

Životní styl stoletých staříků si je v něčem podobný - mají veselou otevřenou povahu, jsou milí ke svému okolí, mají potěšení ze své práce, pravidelně cvičí a v jídle nejsou nijak zvlášť vybíraví.

Cvičte a nekuřte

Dobře spí, nekouří, konzumují relativně málo alkoholu a vedou harmonický rodinný život.

„Například 105letý Pchan Č'-jong od chvíle, kdy odešel do důchodu, fakticky pravidelně cvičí, konkrétně denně ujde více než dva kilometry,“ popisuje Wang.

Zdravé životní návyky podle něj zároveň snižují výskyt mnohých nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka i nádory.

Podle odhadů bude v roce 2050 v Číně přes 400 milionů lidí starších 60 let, tedy pětina ze starých lidí na celé planetě.

Aktuálně.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?