Kampaň má mladé Polky motivovat k přirozeným metodám antikoncepce

5. 12. 2006 7:50
přidejte názor
Autor: Redakce
Nová kampaň polského ministerstva zdravotnictví propaguje přirozené metody zabránění početí, jako je například určování neplodných dní ženy. O prezervativech či antikoncepčních pilulkách v ní nepadne ani slovo...


píše polský deník Gazeta Wyborcza.

Tato kampaň se zaměřuje především na středoškolskou mládež a na učitele. Mluvčí ministerstva Pawel Trzciński uvádí, že až doposud se dávala přednost chemickým metodám. Projekt našel odezvu v konzervativní části vládní strany Právo a spravedlnost, jejíž poslanec Marian Pilka dokonce navrhuje, aby se na obalech hormonální antikoncepce objevovalo varování, že pilulky jsou zdraví nebezpečné.

Jiného názoru je náměstkyně ministra práce pro rodinu Joanna Kluzik-Rostkowská. Podle ní se nesmí zapomínat na to, že existují i jiné metody plánování rodičovství. Ředitelka jednoho poznaňského gymnázia upozorňuje, že škola má žáky naučit především odpovědnosti a aby se mladí mohli správně rozhodnout pro nejvhodnější metodu kontracepce, musejí o jejích možnostech mít přehled. Kampaň ministerstva zdravotnictví je podle ní zkreslování reality.

Nápad se nelíbí ani filozofce a odbornici na etiku, bývalé vládní zmocněnkyni pro rovnoprávnost žen a mužů Magdaleně Środové. Je toho názoru, že kampaň je příkladem ideologického přístupu k sexualitě, který je vlastní národně orientovaným stranám. Upozorňuje na to, že přirozené metody antikoncepce jsou málo spolehlivé.

Podle letošního průzkumu 20 procent sexuálně aktivních Polek nepoužívá žádnou antikoncepci. Nejčastěji používanou ochranou před nechtěným otěhotněním je v Polsku kondom, který používá 33 procent párů. Hormonální antikoncepci používá 21 procent žen, metodu přerušované soulože 17 procent párů. Na metodu neplodných dní se spoléhá asi 16 procent Polek.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?