V ČR žije podle odborných odhadů přes milion diabetiků, léčí se 825.000, dalších zhruba 200.000 o svém onemocnění neví, a tak se neléčí. Cukrovka v počátečních fázích nemívá výraznější projevy. Obvykle se zjistí při jiném vyšetření, někdy až při vzniku komplikací, třeba když pacient upadne do bezvědomí, nebo mu špatně fungují ledviny.
Se špatným životním stylem je spojena cukrovka druhého typu. Většina pacientů má nadváhu, a tak jedním z prvních předsevzetí bývá zhubnout. Kampaň varuje před extrémními dietami. Dietní změna musí být pozvolná a pokles váhy postupný. Čím je změna radikálnější, tím těžší je udržet ji.
Pacient by si podle garantky kampaně nutriční specialistky Věry Stejskalové měl pár dnů zapisovat všechno jídlo, zvážit jeho součásti a pak se poradit o změně s dietologem. Při hubnutí je podle ní potřeba dát pozor na dia výrobky, mívají stejný nebo i vyšší obsah tuku a podobnou energetickou hodnotu jako běžné výrobky. „Vždy by nás měla zajímat především energetická hodnota výrobku a jeho složení,“ řekla odbornice.
Zásadní je podle ní úprava jídelníčku. Diabetik by měl jíst šestkrát denně. Rozložení jídel do více dávek přispívá k vyrovnané hladině cukru v krvi, nenastávají výkyvy, jako když se člověk nají po dlouhém hladovění. Diabetik by měl přijímat dostatek bílkovin, vlákniny a vitamínů, omezit tuky, hlavně živočišné. Měl by si hlídat u sacharidů tzv. glykemický index, který udává, jak daná potravina zvýší po jídle hladinu krevního cukru. Přehled vhodných potravin je na www.aktivnidiabetik.cz.
Správnou hladinu cukru v krvi pomáhá udržovat pohyb, pro diabetiky se doporučuje chůze, jízda na kole, posilování či plavání. Vybranému sportu je vhodné věnovat se každý den alespoň půl hodiny, ideálně hodinu. Kampaň připomíná také význam prevence, diabetik by měl chodit na preventivní prohlídky, přehled prohlídek hrazených z pojištění je na webu VZP.