Kardiochirurgové z ČR odletí na pomoc syrským válečným uprchlíkům

11. 11. 2014 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Dětští kardiochirurgové z Česka odletí v úterý do Jordánska na pomoc syrským válečným uprchlíkům. Následně je vystřídají dva týmy ortopedů a plastických chirurgů. ČTK to oznámila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.


Mise lékařů v Jordánsku je součástí humanitárního programu české vlády Medevac, v jehož rámci se již dostalo péče dvěma stovkám pacientů, hlavně dětí, ze zemí postižených válkou či přírodními katastrofami.

Do jordánské metropole Ammánu se vydá čtyřčlenný tým kardiochirurgů, tedy odborníků na operace srdce a velkých cév, z pražské Fakultní nemocnice v Motole. Uprchlíkům ze sousední Sýrie zmítané občanskou válkou budou pomáhat až do 20. listopadu.

„Účast našich lékařů v rámci Medevacu a pomoc válečným uprchlíkům jsou pro Českou republiku tradiční a dlouhodobé,“ sdělil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Můžeme být právem hrdí, že máme k dispozici špičkové odborníky, kteří jsou díky svým znalostem a zkušenostem vítáni na zahraničních humanitárních misích,“ doplnil.

Na práci kardiochirurgů navážou koncem listopadu další dva týmy. Ty budou složené z odborníků na ortopedii a plastickou chirurgii, a to opět z nemocnice v Motole a také z Nemocnice na Bulovce. Rozpočet jordánské mise činí podle Čechové přibližně deset milionů korun.

Vyslání lékařů do Jordánska schválila vláda na konci října. Z původního návrhu ale vyškrtla možnost léčení uprchlíků ze Sýrie v Česku. Vyloučení převozu zraněných Syřanů do České republiky kritizovala Česká biskupská konference, ale ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) krok zdůvodnil tím, že by uprchlíci mohli pro Česko představovat bezpečnostní riziko.

Podle nedávné zprávy OSN uprchly ze Sýrie do okolních zemí více než tři miliony lidí a další desítky tisíc utíkají. Podle údajů o Medevacu se v Česku již léčilo osm uprchlíků ze Sýrie, kteří utrpěli válečná zranění, a šest dětí. Program Medevac spadá pod ministerstvo vnitra. Od roku 1993 se jeho prostřednictvím v českých nemocnicích léčilo přes 200 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Čečenska, Kosova, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Kambodže, Libye, Barmy, Sýrie nebo Ukrajiny.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?