„Zachránit život můžete, pokud správně rozpoznáte příznaky infarktu a budete jednat rychle. Okamžitým přivoláním záchranné služby zajistíte postiženému nejlepší léčbu v nejkratším čase,“ uvádí leták pro veřejnost.
Ročně v ČR onemocní akutním srdečním infarktem kolem 40.000 lidí, z nich nepřežije až 40 procent. Zemřou dřív, než jim mohou zdravotníci pomoci.
Podle předsedy České kardiologické společnosti profesora Petra Widimského přitom je v ČR péče o nemocné s akutním infarktem na nejvyšší úrovni. Síť 22 kardiocenter s nepřetržitým provozem je rozprostřena po celém území. Ještě v sanitce udělá lékař EKG, když se infarkt potvrdí, nasměruje záchranku do nejbližšího centra. Tam pacientovi zprůchodní ucpanou cévu takzvanou katetrizací. Tu dostává 92 procent pacientů, ČR tak je s Nizozemskem na prvním místě v žebříčku tří desítek evropských zemí.
Problém podle Widimského ale je, že lidé příznaky infarktu podceňují a s přivoláním záchranky váhají. Změnit to má osvětová kampaň. Učí poznat příznaky infarktu. Patří k nim bolest na hrudi a v levé paži, dušnost, nepravidelný tep, pocení a úzkost. U žen i pocit slabosti a náhlé únavy.
Infarkt se může rozvíjet postupně i více minut, příznaky se nemusejí objevit náhle. Kampaň proto varuje před váháním. Radí zavolat záchranku, i když si člověk myslí, že bolest není závažná, nebo si není jist, zda jde o infarkt. „Vytočte číslo 155, nepokoušejte se dopravit do nemocnice sami, nezapojujte do shánění pomoci příbuzné a nevolejte svého praktika místo záchranky,“ zní doporučení.