"U těchto figurín je možné naaranžovat prostředí komplexnějším způsobem. Figuríny mají více funkcí. Samy dýchají, můžou se potit, kašlat, tečou jim slzy. Můžou mít výtok z nosu, z ucha. Dají se tam naaranžovat nejrůznější poranění pomocí traumatologických setů. Navíc je možnost, že lektor může figurínu ovládat tím způsobem, že ta figurína si s posádkou povídá," řekl Smetana. Záchranáři tak mohou cvičit i komunikaci se zraněným nebo týmovou spolupráci.
K dispozici mají záchranáři jak figurínu dospělého, tak asi pětiletého dítěte. Třetí novinkou v inventáři záchranky je vyprošťovací figurína. Má reálnou váhu živého člověka a slouží k nácviku vyproštění, například z auta po dopravní nehodě. Výcvikové pracoviště záchranky je také vybaveno nejnovějšími počítačovými programy, které simulují reálné středisko dispečinku. Ve středisku se tak mohou školit i noví operátoři.
Nové vybavení krajského výcvikového střediska stálo 5,6 milionu korun, většinu z těchto nákladů pokryla evropská dotace. Půl milionu korun šlo z rozpočtu Karlovarského kraje, půl milionu ze státního rozpočtu.