A to právě v době, kdy bude muset Součková nejen ve vládě, ale i v parlamentu obhajovat svou koncepci reformy zdravotnictví. Ministryně přitom již prohlásila, že když nebude mít podporu buď v koalici, či v ČSSD, odstoupí.
V petici, v níž se obrací signatáři na vládu a parlament, například vyzývají, aby Ministerstvo zdravotnictví plnilo zákonem uložené povinnosti.
Petice obsahuje například tyto dva požadavky: „Vydat seznam úkonů a vyhlášku o formách plateb mezi poskytovateli zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami. Znovu projednat na úrovni parlamentu systém plateb za diagnózy, který, ač nepřipraven, má být použit.“
Součková útok nevnímá
Ministryně Součková včera k petici, která kritizuje práci jejího úřadu, řekla, že politické útoky nevnímá a počínání svého stranického kolegy Kavana nechce komentovat. Hájí svou práci.
„Po celou dobu, kdy jsem ve funkci, se snažím nastavit jasná pravidla do systému zdravotnictví a koncepce, kterou předkládám, by podle mě přispěla k nastavení rovnováhy při financování zdravotnictví,“ řekla Součková.
Kavan přitom včera odmítl, že by svou akcí škodil Součkové i vlastní straně tím, že pomáhá legitimizovat komunisty.
„Nejdu vůbec proti Marii Součkové. Za řadu věcí nemůže ministryně, ale pojišťovny či legislativa. Nepodporuji tak KSČM, ale všechny, kteří si přejí fungující a všem dostupnou zdravotní péči,“ uvedl včera Kavan v textové zprávě, kterou poslal ze zahraniční cesty v Římě.
Kavanův asistent Martin Houska na dotaz, kde se v Kavanovi, který se profiluje jako zahraničněpolitický expert, bere zájem o zdravotnictví, odvětil, že péče o zdraví je i jedním z hlavních témat OSN. Kavan loni skončil ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN.
Josef Kopecký, Hospodářské noviny, 30.01.2004