PRAHA - Ročně 3000 dětí má po úrazu trvalé následky.
„Rodiče by se měli zamyslet, zda jejich děti mají dostatečné ochranné pomůcky pro bezpečné provozování sportu. Měli by se podívat, zda výbava dětí pro sport nepotřebuje obnovy,“ řekla ministryně zdravotnictví Marie Součková.
Letošní Světový den zdraví připadající na 7. duben se totiž zaměří právě na zdravé prostředí pro děti a mládež, včetně prevence úrazů.
Podle Michala Grivny z centra epidemiologie a prevence dětských úrazů Fakultní nemocnice Motol představují úrazy při sportu třetinu všech úrazů.
Přes polovinu tvoří zlomeniny a deset procent poranění hlavy a lebky. Výrazně častěji utrpí úraz chlapci a jejich zranění častěji vyžaduje léčení v nemocnici.
Přes 30 procent dětí přiznalo, že při jízdě na kole nikdy nemají ochrannou přilbu a 11 procent neužívá v autě bezpečnostní pásy… |
„Nedocenění prevence, včetně nedostatečného používání ochranných prostředků, jsme zjistili při výzkumu mezi žáky druhého stupně základní školy. Přes 30 procent přiznalo, že při jízdě na kole nikdy nemají ochrannou přilbu a 11 procent dětí neužívá v autě bezpečnostní pásy,“ uvedl Grivna.
Nejvíce ohrožené jsou děti kolem 12 let
Za nejrizikovější skupinu označil Grivna děti mezi 12 až 13 lety, v tomto věku postihne úraz každou pátou dívku a každého čtvrtého chlapce.
Násilná zranění z konfliktů mezi dětmi představují 7,4 procenta úrazů, v Praze dokonce 9,6. Násilným úrazem je v hlavním městě postiženo každé desáté dítě.
Stále častější je také pokousání psem - 37 procent dětí bylo někdy pokousáno psem, v pětině případů vlastním.
ČTK