Platbě zdravotního pojištění (ZP) se ze zákona nevyhne téměř nikdo. Podle zákona č. 48/1997 Sb., v platném znění, platbě ZP tedy podléhají osoby, které mají trvalý pobyt na území České republiky a osoby, které sice na území České republiky nemají trvalý pobyt, ale jsou v zaměstnaneckém poměru u zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území České republiky.
Kdo platí zdravotní pojištění?
Zaměstnavatel musí za své zdravotní pojištěnce platby zdravotního pojištění řádně a včas odvést na účet příslušné zdravotní pojišťovny. Pokud není ZP uhrazeno, je dlužná částka vymáhána na zaměstnavateli. V době, kdy je občan pouze zaměstnancem, nemůže mít vůči ZP dluhy na zdravotním pojištění. Osoby samostatně výdělečně činné platí zdravotní pojištění formou měsíčních záloh dle hospodářského výsledku v minulém roce. Vždy však musí platit nejméně minimální zdravotní pojištění, i když jsou ve ztrátě. Pro rok 2010 je minimální výše zdravotního pojištění 1601 Kč.
Stát platí za velkou skupinu pojištěnců zdravotní pojištění příslušné ZP. Jedná se např. o studenty, důchodce, matky na rodičovské dovolené, občany v evidenci úřadů práce… Občané nespadající ani do jedné z uvedených kategorií (osoby bez zdanitelných příjmů) si musí ZP hradit sami. Každý měsíc musí platit své zdravotní pojišťovně 1080 Kč (13,5 % z minimální mzdy 8000 Kč). Nejčastější případy, kdy je občan ze zákona považován za osobu bez zdanitelných příjmů, jsou například: studenti starší 26 let, nezaměstnaný, který není veden na úřadu práce (ať už dobrovolně, nebo z důvodu sankčního vyřazení), občan pracující pouze na dohody o provedení práce, muž či žena v domácnosti, který není na rodičovské dovolené, nepobírá důchod či se nestará celodenně osobně a řádně alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let, student školy, která není ministerstvem školství označena jako soustavná příprava na budoucí povolání – je možné např. u některých jazykových škol.
S platbou minimální výše pojistného musí především počítat „věční studenti“ či občané, kteří ztratí zaměstnání, a vědí, že si brzy najdou nové, a nechtějí se registrovat na úřadu práce, po celou dobu hledání jsou nejenom bez podpory v nezaměstnanosti, ale ještě si musí hradit pojistné.
Jak vysoká je sazba zdravotního pojištění?
Výše pojistného na veřejné zdravotní pojištění činí 13,5 % z vyměřovacího základu za rozhodné období.
Zaměstnanec
Zaměstnavatel odvádí část pojistného, které je povinen hradit za své zaměstnance (9 %). Současně odvádí i část pojistného, které je povinen hradit zaměstnanec srážkou z jeho mzdy (4,5 %) nebo platu, a to bez ohledu na souhlas zaměstnance. Pojistné se platí za každý měsíc a je splatné v den, který je zaměstnavatelem určen k výplatě mezd. Celkové pojistné ve výši 13,5 % odvádí tedy pouze zaměstnavatel, zaměstnanec sám žádné pojistné hradit nemůže. V případě, že zaměstnavatel dlouhodobě neplatí pojistné, může být jeho chování přezkoumáno v trestním řízení (neodvedení daně či pojistného je trestné dle § 147 trestního zákoníku).
OSVČ
Osoby samostatně výdělečně činné (OSV Č) platí během roku ZP formou pravidelných měsíčních plateb – po odevzdání přehledu za uplynulý rok potom doplatí zbylou část pojistného a současně se jim vypočte pravidelná měsíční záloha na příští rok. Nová výše zálohy musí být placena poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán přehled, a platí se ve stejné výši až do měsíce předcházejícího měsíci, kdy bude podán nový přehled o příjmech a výdajích.
O autorovi: Petr Gola