Kdo zaplatí léčbu v soukromém ozařovacím centru? VZP se snaží ze smlouvy vycouvat

7. 8. 2012 8:26
přidejte názor
Autor: Redakce
Pro pacienty s rakovinou prostaty je výstavba moderního ozařovacího centra na pražské Bulovce nadějí, že se svého nádoru definitivně zbaví bez vedlejších účinků. Léčba na soukromé klinice je ale natolik drahá, že může vysát peníze VZP pro další onkologické pacienty.


Bývalý náměstek ministra zdravotnictví a někdejší nucený správce VZP Antonín Pečenka v roce 2006 podepsal smlouvu se společností Proton Therapy Center, v níž se pojišťovna zavázala platit péči za onkologicky nemocné pacienty v chystaném protonovém ozařovacím centru.

Teď, kdy je soukromé zařízení téměř hotovo, ale pojišťovna podle deníku Mladá fronta DNES zjišťuje, jak nákladné - a finančně devastující - pro ni podepsaná smlouva může být.

Podle listu by měla průměrná léčba pacienta vyjít v centru na 450 tisíc korun.

Onkolog David Feltl z ostravské fakultní nemocnice tvrdí, že nemocnice dostávají za takzvanou léčebnou frakci na ozařovacích přístrojích, jichž je u pacienta potřeba vždy několik, od 5 do 8 tisíc korun. V případě protonového centra ekonomické kalkulace počítají s tisícem eur za léčebnou frakci, tedy přibližně 25 tisíc korun.

Antonín Pečenka, který po svém působení ve VZP přešel jako hlavní manažer k firmě, která soukromé ozařovací centrum staví, tvrdí, že se jedná o léčbu budoucnosti, a rozhodl by stejně.

Léčba, která není pro všechny

Celý článek najdete na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?