Kdy dát dítě do školky? Poradíme vám, kdy je správný čas a jak to poznat

23. 1. 2020 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce

Přemýšlíte nad otázkou, kdy přihlásit dítě do školky? Podle většiny odborníků je lepší počkat a nedávat ho tam dříve, než je nutné, netlačí-li vás nutnost nastoupit do práce. Víte, jak poznáte, že je vaše dítě připravené jít do školky, a kdy je správný čas? Zjistěte, jaká pozitiva a povinnosti se pojí s nástupem do školky a jak k němu přistupovat.



Kdy dát dítě do školky?

Většina odborníků se shoduje, že není vhodné dávat dítě do školky dříve než ve věku 3 let. Proč je lepší počkat? Děti mladší 3 let si většinou ještě neumí hrát se svými vrstevníky, jelikož nebývají psychicky dostatečně vyspělé.

Dalším bodem, který je dobré vzít v úvahu, je rané citové pouto mezi dítětem a matkou. Tohle pouto se buduje od narození až do 3 let věku dítěte. Je tedy lepší počkat, aby dřívější odloučení od matky nezpůsobilo dítěti zbytečnou zátěž.

Nezapomínejme také, že se dítě ve školce poprvé setkává s různými bacily. I z toho důvodu je dobré brát v potaz dětskou imunitu, která je ve 3 letech o něco vyvinutější než ve 2 letech.

Jak poznat, že je dítě připravené?

Jak tedy poznáte, kdy přihlásit dítě do školky? Je vaše dítě zvyklé být chvíli bez vás v klidu i s jinými lidmi? Pokud ano, neměl by pro něj být problém zvykat si na nové lidi i ve školce. Pokud je na vás dítě příliš vázané a ve vaší nepřítomnosti se vzteká, asi ještě připravené není.

Aby vaše dítě mohlo být přijaté do školky, mělo by splňovat také určitá kritéria. Jedním z nich je schopnost dojít si na záchod. Pokud by se vaše dítko občas pomočovalo, do školky ho nejspíš nepřijmou. Stejně tak je potřeba, aby se váš potomek uměl sám najíst.

Proč je školka pro dítě dobrá

  • Dítě se poprvé setká s jinou autoritou, než jsou rodiče, a naučí se respektovat i jiná pravidla.
  • Dítě vstupuje do procesu socializace s dalšími dětmi ve větším kolektivu.
  • Váš potomek se setká s různými bacily dříve, než půjde do školy, a nebude tak ve škole příliš zameškávat.
  • Může si hrát se svými vrstevníky.
  • Učitelky ve školce věnují pozornost i logopedickým vadám.

Povinnosti související se školkou

Mateřské školy přijímají přednostně děti s trvalým bydlištěm ve spádovém obvodu školky. Dále mají přednost děti v předškolním věku, jelikož dítě má ze zákona povinnost nastoupit do školky nejdéle ve věku 5 let. V případě, že by školka v místě vašeho bydliště neměla dostatečné kapacity, je školka povinna vám zajistit místo v jiné mateřské škole. V článku Zápis do školky si můžete přečíst více o tom, jak samotný zápis probíhá a co k němu budete potřebovat.

Jak přistupovat ke školce

  • Když odvádíte dítě poprvé do školky, zachovejte klid a usměvavou tvář. Pokud se budete tvářit vyděšeně nebo budete ve stresu, vaše dítě to pozná a nebude do školky chtít.
  • Zpočátku nechávejte dítě ve školce jen dopoledne, jakmile si zvykne na kamarády, můžete ho začít ve školce nechávat i odpoledne.
  • Nemluvte před dětmi o školce negativně a nevyhrožujte jim učitelkami. Mohli byste dětem nahnat ze školky hrůzu.
  • Snažte se dodržovat režim. Pokud necháte dítě doma, kdykoliv se mu nechce, bude mít s adaptací na nové prostředí větší problémy.
  • Důvěřujte školce a jejím pravidlům. Nechte dítě, ať se naučí respektovat i jiná pravidla než ty, která zná z domova.

Soukromé školky

Všichni rodiče chtějí pro své děti to nejlepší a někteří se rozmýšlí, zda není lepší zvolit soukromou školku. Tento typ zařízení je samozřejmě finančně výrazně nákladnější. Počítejte s tím, že vás bude stát minimálně 8 000 Kč měsíčně, v Praze to ale může být klidně i 20 000 Kč.

Jaké jsou výhody soukromé školky?

Pokud potřebujete nastoupit do práce dříve, státní školky nemusí vaše dítě přijmout, zatímco do soukromé školky ho můžete dát bez problému ve 2 letech. Spodní hranice věku dítěte je 1 rok.

Další výhodou této školky je možnost vyzvednout vaši ratolest v pozdějších hodinách, pokud pracujete třeba do 18 hodin.

V soukromých školkách má učitel obvykle na starost maximálně 6 dětí a může se tedy každému z nich lépe věnovat, což je v nižším věku dítěte určitě výhodou.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?